Усю еволюцію новорічних прикрас досліджують у Черкаському краєзнавчому музеї. За два тижні етнографи назбирали близько тисячі старих іграшок. Серед експонатів є Дід Мороз і Снігуронька, створені ще в середині 20 століття. Новорічними раритетами музейники вже прикрасили ретро-ялинку.
Історія в новорічних прикрасах. Цього Діда Мороза та Снігуроньку виготовили з вати ще в середині минулого століття. Вони створювали ялинкову композицію аж для трьох поколінь. Проте сьогодні із родинного сховку пані Лариса передала іграшки музею, аби увіковічнити.
Лариса Мороз, жителька м. Черкаси: «На сьогодні змінилася епоха, змінилися символи. Наші діти й наші онуки виростають із новими образами новорічними. Тому я захотіла передати музею, щоби зберегти».
Більшість ялинкових прикрас – справжній антикваріат. Одні принесли старі новорічні прикраси на прищіпках, інші – ще каркасні цяцьки. Дехто знайшов іграшки на горищах у дідусів і бабусь. У музеї є й алюмінієвий дощик, 600-грамова вулична прикраса і навіть Івасик-Телесик – ноу-хау 30-их років.
Олександр Шишкін, житель м. Черкаси: «Іграшки новорічні справляли дуже великий вплив на розвиток моєї свідомості. Були не так, як от зараз, аби було гарно. Вони несли певне смислове навантаження, створювали новорічну казку».
За новорічним антикваріатом музейники «ганяються» вже не перший рік. По ялинкових шедеврах вони визначають і родинні традиції, і світосприйняття. А ще переконують: ялинкові прикраси – як підручник із історії.
Вікторія Литовка, завідувачка відділу етнографії Черкаського обласного краєзнавчого музею: «Ці іграшки стануть не просто іграшками вчорашнього дня, а стануть об’єктом наукових досліджень. Потім вони обов’язково прикрасять експозиційні комплекси. Кожен відвідувач зможе прийти та побачити те, що вчора було в нього вдома, зможе відтворити оті приємні хвилини свого дитинства».
Серед антикваріату минулих десятиліть є і зовсім «свіжі» ялинкові прикраси.
Сергій Ганницький, краєзнавець: «Я сьогодні приніс звичайні іграшки, які можна купити в будь-якому магазині. Але через деякий час вони теж перетворяться на ті раритети, які на сьогодні є в музеї».
Раритети з радянської ялинки збиратимуть до 21 січня.