Другий рік поспіль у Черкасах вручають відразу дві літературні премії імені Василя Симоненка. Нагороду отримали троє літераторів, але цього року їх вітали на спільному вечорі пам’яті. Пропозиція про «літературне перемир’я» надійшла з резиденції губернатора Тулуба, кажуть організатори альтернативної премії. Письменникам же не залишилося нічого іншого, як відповісти взаємністю клеркам з ОДА, упевнені вони. З подробицями Олена Берестенко.
Торік Черкащину охопив літературний скандал. До Симоненківських іменин вручили аж дві премії: обласну і всеукраїнську. Останню назвали альтернативною і запровадили її як протест проти репресій щодо членів конкурсної комісії. Цього року премій знову дві, але вечір вшанування – один. «Капітуляцію» оголосили в адміністрації Тулуба.
Володимир Поліщук, голова конкурсної комісії всеукраїнської премії ім. Симоненка: «Цього року самі представники влади запропонували провести цей захід спільно. Бо ми планували в іншому місці і в інший час».
Як і торік, нагороди і грошові премії отримало троє літераторів. Для Олени перемога у конкурсі стала подарунком до Дня народження.
Олена Желєзняк, лауреат всеукраїнської премії ім. Василя Симоненка: «Я навіть не розраховувала на таку високу відзнаку. І це насправді стало для мене приємним сюрпризом».
Колегою Олени по всеукраїнській премії імені Симоненка став київський публіцист і журналіст Олександр Климчук.
Олександр Климчук, лауреат всеукраїнської премії ім. Симоненка: «Святе Симоненкове ім’я – воно саме за себе говорить. І причетність мене до нього – зобов’язує».
Обласну ж премію з рук заступниці Тулуба, математика за фахом, а нині –голови конкурсної комісії літературної премії Тетяни Прітченко, отримав житель Чорнобаївщини Юрій Тупицький. За «Далекий поклик любові».
Юрій Тупицький, лауреат обласної премії ім. Симоненка: «Як роман – він у мене перший. А як книга – сьомий».
Володимир Поліщук більше не розділяє переможців на обласних і всеукраїнських. Бо, каже, навколо таких престижних премій скандали і конфлікти неминучі.
Володимир Поліщук, голова конкурсної комісії всеукраїнської премії ім. Симоненка: «Кожна книга і кожен автор – це нове явище. Тому ми не можемо казати, що є хтось слабший. Кожен рік цікавий по-особливому».
Упродовж вечора багато цитують Василя Симоненка, декламують зі сцени його вірші та співають пісень. Від ліричного до політичного переходить київський лауреат. Олександр Климчук каже: для нього Василь Симоненко – це передусім борець за свободу.
Олександр Климчук, лауреат всеукраїнської премії ім. Симоненка: «Мені здалося, що цей виступ – він наче з контексту київського Євромайдану».
Поки одні філософствують, інші надихаються на нові роботи. Дехто з переможців уже визначився, на що витратить гонорар.
Олена Желєзняк, лауреат всеукраїнської премії ім. Василя Симоненка: «Напевне, буду видавати нову книгу. Ось моя колега каже, що їй треба мандрувати аби було натхнення. А мені треба читати. Тому, напевне, витрачусь на книжки нові».
Переможець обласної премії отримав 15 тисяч гривень. Лауреати всеукраїнської – по три.