Звичайні вівці допомагають діагностувати сифіліс. У господарському дворі Черкаського обласного шкірвендиспансеру спеціально для цього живуть тварини-донори. Їхня кров на вагу золота. Щодня її використовують для обстеження кількох сотень черкащан на венеричну недугу. Подробиці – в наших кореспондентів.
Три барани та одна вівця. Усі оселилися у дворі Черкаського обласного шкірвендиспансеру. Доглядальник Петро Нечипоренко щодня коло тварин.
Задобрює рогатих то буряком, то сіном, то соковитою травою.
Петро Нечипоренко, доглядальник: «Годуємо всіх. Зараз косить немає що, то по лісу шукаю».
На вигляд ніби звичайні тварини, та з незвичною місією. Щомісяця вівці стають донорами. Їхню кров використовують для визначення реакції Васермана – так діагностують сифіліс. На благо людей кучеряві щоразу віддають близько 300 мл своєї цінної рідини. Баранячі еритроцити, кажуть лаборанти, для аналізу – найкращі.
Галина Іванченко, лаборант Черкаського обласного шкірвендиспансеру: «У нас в день по 500 аналізів. Крові вистачає на місяць-півтора, а потім беремо знову».
Щороку у шкірвендиспансері проводять понад 15 тисяч досліджень на сифіліс. Раніше хворих було більше, констатують лікарі. Особливо згадують 96-ий рік. Тоді недугу щодня виявляли не менш аніж у десятьох. Зараз ситуація набагато краща.
Тетяна Цимбал, лікар-дерматовенеролог Черкаського обласного шкірвендиспансеру: «По Черкасах відзначаємо різке зниження захворюваності. Сьогодні це може бути 2-3 пацієнтів на місяць».
Баранів-донорів тримають не лише в черкаській медустанові. Спеціальні вівчарні існують також у Хмельницькому та Чернігівському шкірвендиспансері. А от у Полтаві для цих цілей розводять кролів.