«Листи до незнайомки». Така назва нової книжки про домашнє насилля. Її видали в Черкасах. У виданні – життєві історії десяти жінок. Саме вони, сподіваються організатори проекту, надихнуть черкащанок наважитися на боротьбу з домашніми агресорами. Адже насилля в цифрах сьогодні вражає: від нього потерпають 18 мільйонів українок. Говорити вголос про проблему та вирішувати її наважуються одиниці. «Листи до незнайомки» читала Ірина Гришко.
Ольга Лихолай терпіла побої чоловіка довгих 20 років. Соромилася сусідів, шкодувала дітей. Та врешті пішла гола й боса в порожню хату. Нове життя їй довелося починати з підірваним здоров’ям.
Ольга, жертва домашнього насилля: «Хочеться кричати оцій молоді, щоб не терпіла, бо не стає здоров’я. Діти налякані».
Коаліція молодіжних громадських організацій області «Молода Черкащина» за підтримки Програми рівних можливостей і прав жінок в Україні ЄС-ПРООН на початку жовтня оголосила конкурс життєвих історій. Він став трибуною для жінок, котрі потерпали від насильства в сім’ї та знайшли в собі сили боротися. Десять найбільш промовистих історій увійшли до збірки.
Тетяна Ковальчук, керівник проекту: «Коли це тільки починається, вже треба звертатися, бо насильство в сім’ї – це не разова дія, це завжди система».
Жінку, яка терпить, Тетяна Ковальчук порівняла з лялькою-мотанкою. У неї також немає обличчя, бо ніхто не знає про її горе, немає рук, щоб боротися, ніг – щоб тікати.
Віталій Сухенко, психолог Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: «Одна жінка з десяти сама приходить, решта – через треті руки, вони навіть до кабінету зайти бояться».
Та організатори проекту вірять: видана книжка допоможе жінкам. Правоохоронці ж радять не зволікати і викладати свої історії не в листах незнайомок, а в офіційних документах. Найперше – варто звернутися до дільничного.
Володимир Тютюнник, начальник відділу дільничних інспекторів міліції управління громадської безпеки У МВС України в Черкаській області: «Документування, складання протоколу, використання всіх засобів, які надає закон».
Як перевиховувати домашніх агресорів, фахівці вже визначилися. Навіть спеціальну програму розробили.
Тетяна Скляренко, директор Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: «Не може бути спілкування лише з кривдником, обов’язково запрошуємо жертву. Це крок уперед»
Знайти «Листи до незнайомки» можна в офісі «Молодої Черкащини», громадській приймальні Центру соціальних служб і бібліотеках. На останній сторінці кожної з тисячі виданих листів упорядники лишили чистий аркуш: для плану власних дій читачок.