Вони не говорять про хворобу та соромляться її. Але постійно живуть з трубкою. Їм вона замінює життєво необхідні людські органи та відводить кишковий вміст. В Черкасах такі пацієнти тепер не самі. За їх фінансові та суспільні права боротиметься новостворена організація. Її презентували до Всесвітнього дня стомованих хворих.
Життя з трубкою можливе. На своєму прикладі доводить Леся. Вона більше двадцяти років живе з приладом для відведення кишкового вмісту. Перший чоловік на початку проблеми її полишив. Зараз жінка щаслива в шлюбі та нещодавно народила дівчинку.
Леся Валяєва, голова Черкаської обласної ГО "Життя без бар’єрів": "Ми нарешті маємо заявити суспільству, що є така категорія людей з особливими потребами".
З такою проблемою стикаються внаслідок захворювання кишківника, його поранення або онкозахворювань. Лікарі на черевній стінці пацієнта формують штучний отвір – стому. Він призначений для виходу кишкового вмісту.
Олег Стратійчук, головний проктолог області: "Стомований кожен повинен сам навчитися як правильно накладати калоприймач, як правильно користуватися засобами догляду за стомою. Коли міняти. Для цього треба підійти до лікаря".
Третина хворих з трубкою ходить тимчасово. Інші – все життя. На Черкащині близько тисячі стомованих. Саме для них і створили обласну громадську організацію "Життя без бар’єрів". Вона буде "боротися" за кошти на життєво необхідні приладами. Бо поки безкоштовно їх видають лише хворим-інвалідам.
Надія Гетьман, заступник директора департаменту охорони здоров’я та медичних послуг ЧМР: "Отримувати вони їх будуть в поліклініках за місце проживанням. За рецептом лікаря. Передбачається, що видаватися будуть на місяць. Так як фінансування йде щомісячно. Звичайно на вулицю без нього не вийдеш. І в кінотеатр також не підеш".
Також в організації ратують за так звані рефундації. Це щомісячне виділення коштів для реабілітації стомованих. Для цього підписали резолюцію, щоб таке фінансування відбувалося з місцевих бюджетів.