22 роки без СРСР. Черкаські історики, музейники та громадські активісти обговорили, як живеться українцям за незалежності. Напередодні найбільшого українського свята черкаські науковці за круглим столом у редакції газети «Нова Доба» ностальгували за минулим, раділи теперішньому й міркували, як жити нашій країні в майбутньому. А ще – чого бракує українській нації.
Україна – одна з небагатьох країн світу, яка здобула незалежність без війни та крові. За 22 роки встигло вирости нове покоління українців, які не бачили, що таке СРСР. За більш аніж два десятиліття історики повернули із забуття тисячі замовчуваних подій і персоналій.
Тетяна Кайдалова, заступник директора Черкаського обласного краєзнавчого музею: «Відкрилося дуже багато архівів. Зокрема, такий архів-монстр як архів СБУ. Для України, для світу були повернені імена дуже відомих, як виявилось тепер, письменників, літераторів, артистів».
Утім наголосили учасники круглого столу й на негативних моментах. Найбільше турбує вітчизняних істориків те, що українці досі не сформували національної ідеї. У багатьох лишилися ностальгія за СРСР. Тому владцям наразі так легко роз’єднувати українців – мовними та політичними провокаціями.
Валентин Лазуренко, історик: «За незалежність потрібно боротися та боротися постійно, тому що допоки існує світ, поки існує Україна, допоки на неї будуть дивитися з усіх сторін – півдня, заходу та сходу, тому що це ласий шматочок у центрі Європи».
За результатами соціологічних досліджень, проведених Інститутом імені Яременка, за останні кілька років побільшало прихильників незалежності. Якби референдум відбувся сьогодні, незалежність не підтримали б 21% українців, близько 18 вагалися б або взагалі не голосували. Для молодого ж покоління питання про те, чи підтримало воно незалежність, узагалі до кінця не зрозуміле, констатують фахівці.
Тетяна Очеретяна, головний редактор газети «Нова доба»: «У 2013 році, напередодні чергової річниці незалежності, за неї проголосував би 61 % населення. Це значно більше, ніж у 2001 році та майже в 1,5 разу більше, ніж 2 роки тому. Характерно, що опитування проводили серед громадян у віці до 18 років, і для частини молодих людей альтернативи незалежності немає».