Готуй гаманець до навчання. Цього року державне замовлення, а відповідно, і шанси отримати безкоштовну вищу освіту – знову зменшились. Вперше у цьому році Міністерство освіти і науки України дозволило вступати на бюджетні місця абітурієнтам, які мають кваліфікацію молодших спеціалістів, точніше після вишів 1-2 рівня акредитації. Керівники вишів такій перспективі не надто радіють. Адже більшість цих студентів могли навчатися на контрактній основі. Це також зменшує шанси на безкоштовну освіту медалістів та пільговиків, кількість яких цього року також зросла. Про інші можливі перепони на шляху у майбутніх студентів – дивіться в останньому сюжеті циклу «Освіта.ua».
Липень, спека, розпал вступної кампанії. У черкаських університетах з самого ранку великі черги. Їх спричинила затримка видачі сертифікатів зовнішнього оцінювання 2009 року. Майбутні студенти хвилюються. Утім, відступати не збираються.
Ярослав Годованець, абітурієнт: «Спочатку було важко здавати тести, бо це перший рік, були певні труднощі».
Цій дівчині поталанило. Інна вступає як молодший спеціаліст одразу на третій курс. Без усіляких черг та випробувань. Це новації Міністерства освіти і науки України.
Інна Сіренко, майбутній студент ЧДТУ: «Мені було зручно, нікуди не їздила, не питала, одразу на 3-й курс вступила».
Шанси вступити на бюджетне місце сьогодні у абітурієнтівне дуже
високі. В цілому бюджетників в Україні поменшає на 10 і більше відсотків.
Юрій Лега, ректор ЧДТУ: «Якщо у нас в минулому році було на денну форму навчання 622 місця, то цього року – 490. То це на 20% означає зменшене замовлення».
Ще одна проблема для освітян і приємний сюрприз для абітурієнтів – можливість подачі документів у різні виші та на різні спеціальності. Це неабияк ускладнює роботу приймальної комісії. Біля столу, куди приносять для подачі документи, зібралася найбільша черга.
Євген Лонських, в.о. приймальної комісії: «Треба було обмежити кількість навчальних закладів. А то абітурієнти можуть подавати до нас на 26 спеціальностей, і в ЧНУ, і в інші внз України».
Через такі новації вибору освітяни також не знають, на який конкурс слід розраховувати на тій чи іншій спеціальності.
Анатолій Кузьмінський, ректор ЧНУ: «Але вже сьогодні зрозуміло, що на правознавство, англійську мову, історію та психологію іде дуже велика кількість заяв. Так за неповний тиждень зафіксовано 1800 заяв».
Наплив абітурієнтів – це добре, – радіють у вишах. Вже у найближчому майбутньому, за прогнозами спеціалістів, студентів в Україні тільки меншатиме. Усе через демографічну кризу та високі ціни за навчання. Ректорати черкаських університетів запевняють: вони із розумінням поставилися до фінансових негараздів, тому навіть трохи зменшили ціну контракту.