Скажи тютюнопалінню – ні! 31 травня світова спільнота відзначає міжнародний день боротьби із тютюнопалінням. За даними офіційної статистики, українці починають курити ще у дитячому віці. У 14 палять вже 30 відсотків населення, а по досягненню повноліття усі 50. За прогнозами медиків, результатом такої страхітливої геометричної прогресії може стати зменшення населення України у півтора рази. Причина тому унікальний хімічний склад кожної цигарки, викуривши яку «любитель тютюну» скорочує своє життя та життя людей, які його оточують, на 15 хвилин. Методи боротьби із «тютюновим» убивцею, поради курцям та некурцям дивіться далі – у спеціальному репортажі Марини Лук’яненко.
19-річний Сашко палить вже три роки.
Сашко, курець: «Друзі посовітовали, а я повівся».
Щодня юнак викурює пачку цигарок. Згубна звичка вкорочує Сашкові віку та спорожняє гаманець. На цигарки студент витрачає половину своєї стипендії.
Сашко, курець: «Вроді вже і кидав, але все одно повертаюся до цієї звички, одним словом хочеться і все… просто це дозволено у нас, чому б і ні».
Начальник міського управління сім’ї, молоді та спорту Юрій Оробець цигарку до рук вперше взяв у 10 років. За рік, тоді ще хлопчак, він покинув палити. Говорить, що раз і назавжди. Посадовець має власний рецепт позбавлення від тютюнової залежності.
Юрій Оробець: «Берете і ковтаєте… все у ваших руках».
Щороку жертвами тютюнової епідемії в Україні стають понад 100 тисяч українців. Група ризику – діти та молодь.
Ігор Саввон, черкаський обласний наркологічний диспансер: «В среднем эксперементировать с сигаретами наши дети начинают в 9-10 лет… девочки, как правило, в период начала полового созревания – в 12-13 лет, мальчики значительно раньше, примерно в 9».
У сім’ях, де батьки палять, ймовірність виникнення тютюнової залежності і у дитини, переконаний Ігор Саввон – більша.
Мотивів у курця-початківця, за словами психолога Наталі Шавровської, кілька. Для підлітків цигарка є ознакою дорослості, інколи – засобом приєднання до певної групи людей. Вберегти дитину від згубної звички можна завдяки позитивному прикладу батьків та своєчасній просвітницькій роботі. Окрім того, варто долучати дитину до занять спортом та творчістю.
Наталя Шавровська, кандидат психологічних наук: «Якщо дитина знає, як отримати задоволення, тобто займається ще чимось корисним, цікавим для неї видом діяльності, то навіть спробувавши палити цигарку, вона зрозуміє, що це не смачно, і що це погано пахне».
Цигарка не тільки «погано пахне», а й призводить до низки страшних захворювань. Стенокардія, інфаркт, виразка шлунку, імпотенція, атеросклероз судин нижніх кінцівок, що в результаті призводить до прогресу гангрени та ампутації ніг. Цей перелік неповний, – застерігає завідувач обласного відділення грудної хірургії Ярослав Максим’як. 96% запеклих курців хворіють на рак легенів.
Ярослав Максим’як, завідувач обласного відділення тора кальної хірургії: «У мене син не палить, а знаєте чому, тому що я його ще в юності завів на операцію й показав легені курця, їхній вигляд викликав у нього блювоту й страх, він з того часу й досі не курить».
У кожного з пацієнтів грудної хірургії своя «тютюнова» історія. Василь Федорович – курець із 30-річним стажем – через легеневу хворобу покинув палити 2 роки тому. Дід Микола теж позбувся згубної звички.
Дід Микола, 76 років: «Я докурився до того у 23 роки, що вже кашляв як старий дід, я ухватив би той недопалок і з’їв би, так мені хотілося палити, але потім я сказав собі стоп, більше я труїтися не буду і дійсно покинув».
Вадим почав палити ще у дитинстві. Нині чоловік має 14 років «нікотинового стажу» та обструкцію легенів середньої тяжкості.
Вадим, курець: «Побував у лікарні, послухав старших друзів по нещастю, їхні поради і думаю, що треба все ж таки кидати цю штуку, я вже курю менше, пачку розтягую на два дні, гадаю, що до кінця лікування зовсім покину курити».
Небайдужими до незадовільного стану здоров’я нації є активісти молодіжної організації «Демократичний альянс». До дня боротьби із тютюнопалінням волонтери провели безпрецедентну акцію «Смерть іде». І вона таки прийшла, обкурена та задоволена результатами стихійного продажу тютюнових виробів неповнолітнім.
Вдячна смерть нагородила стихійних торгівців сертифікатами «Авторизована точка продажу тютюну неповнолітнім».
У межах акції волонтери також збирали підписи городян під відповідним зверненням до черкаської прокуратури.
Не завадило б небайдужим черкасцям навчитися толерантно робити зауваження курцям, які палять у громадських місцях, додає координатор коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну».
Сергій Гончар, ВКГО «За вільну від тютюнового диму Україну»: «У людини, яка не палить, є право, гарантоване конституцією, право на чисте довкілля, а у людини, яка палить, є залежність, яку потрібно лікувати».
Курець разом із сигаретним димом вдихає 4 тисячі отруйних хімічних сполук, видихає, натомість, на тисячу більше. Кадмій, миш’як, метан, бутан, амоній, нікотин та чадний газ – цими отруйними речовинами «нікотинові наркомани» труять пасивних курців. Таких на разі у Черкасах більше. Саме до них громадські організації звертаються за допомогою. Вони закликають черкасців бути здоровими, а значить, не байдужими до темпів поширення «нікотинової лихоманки».