Черкащанку Олену Хамулу та двох її товаришів звинувачують у шахрайстві, але не можуть засудити уже більше семи років. Вони, стверджують позивачі, наживалися на святому та збирали гроші у вірян однієї з місцевих церков. І собі привласнили мільйони. Пройшли роки судових розглядів, але остаточного суддівського рішення немає. Чому – Яна Федоровська розповість.
Такого нашумілого судового засідання у Черкасах не бачили вже давно. Трьох підсудних під суворим конвоєм заводять до зали апеляційного суду. На лаві постраждалих ті, кого підсудні нібито ошукали на гроші.
Оксана Гащенко, потерпіла: "Обман этот был через веру в Бога. Люди приходили открытые, с открытыми сердцами, доверяли и им внушали. Вот и все".
Оксана раніше була прихожанкою церкви, яку Олена Хамула заснувала з двома спільниками. На своїх служіннях вони, кажуть обурені, змушували людей брати кредити, а десятину – приносити до церкви як благодійні пожертви. Оксана взяла 35 позик.
Оксана Гащенко, потерпіла: "Было доказано, люди былы под гипнозом, обмануты. Это все в документации, в судах. 60 человек и у каждого по полмилиона долгов, потому что проценты растут с каждым годом. Вот и посчитайте, сколько денег".
Позивачами до справи є і кредитно-фінансові установи, оскільки кредити видавалися на підставі фіктивних довідок, наданих цією ж церквою. Тепер люди хочуть, щоб їм хоча б анулювали заборгованості, які з кожним роком ростуть.
Валентина Ляшук, потерпіла: "На роботу устроится – сразу колекторы находять банки, снимают зарплаты. С пенси в людей снимают, жить не на что. Устраиваешся, зарплаты сразу половины нет".
Ухвалити остаточне рішення не можуть уже більше семи років. Справа вже втретє повертається до апеляційного суду. Все, говорить прокурор справи, через постійні затягування обвинуваченими. Вони, мовляв, то стос клопотань подають, то відмовляються від наданих державою адвокатів, то судді оголошують про відвід.
Самі обвинувачені своєї провини не визнають, і переконують: всі пожертви на суму в майже два мільйони гривень були добровільними. Тому батько підсудної не розуміє, чому його донька має розплачуватися за інших.
Олександр Попов, батько підсудної і один із адвокатів справи: "Я з першого дня у служінні. Там примусу, відбирання не було. Все робилось на добровільних началах і кожний брав кредит на себе. То кожний має відповідати".
Суд першої інстанції присудив Хамулі та її помічникам по 12 років неволі. Та через постійні апеляції вирок і досі не набув чинності. Максимальний термін за статтею передбачає 15 років. Але, відповідно до нового законодавства, обвинувачені у шахрайстві можуть і дня не просидіти за гратами.
Руслан Варенко, прокурор: "Вступив у силу закон, який передбачає, що один день перебування у СІЗО рахується за два позбавлення волі".
Засідання знову закінчується перенесенням справи. Максимальні ж 15 років, згідно з перерахуванням, спливають уже 17 лютого. Тому прихожани хвилюються: обвинувачені залишаться непокараними. І додають – "Церква Духу Святого" існує і до нині.