У Черкаському інституті банківської справи заговорили про реорганізацію. Заклад можуть передати з державної у комунальну власність. І це – посеред навчального року. Хоч частина працівників цього інституту проти такої ідеї. Побоюються її і студенти. У деталях розбиралась Яна Федоровська.
Марія цьогоріч вступила до Інституту банківської справи на магістратуру. Навчається за рахунок держбюджету. Вже через рік мала б отримати диплом спеціальності "облік та аудит". Та тепер дівчина говорить, не впевнена, що навчання закінчить у цьому виші. З тиждень як студентам повідомили, ЧІБС можуть перевести у комунальну власність.
Марія Бондаренко, студентка ЧІБС: "На магістратуру поступили, всі раді були. І зараз це як грім серед ясного неба. Вступали до дуже перспективного ВНЗ, який є конкурентноспроможний на ринку праці. І зараз нам говорять, що це буде якийсь диплом від комунального… Це взагалі для мене не диплом і я б не хотіла отримувати такий диплом".
А ще, каже дівчина, боїться, у неї заберуть бюджетне місце, оскільки воно підпорядковане Центральному університету банківської справи. В такому випадку вона та сотні інших спудеїв змушені будуть покинути рідні стіни та йти у пошуках безкоштовної науки. А це означає "смерть" для університету, кажуть уже викладачі.
Мирослава Хуторна, доцент кафедри банківської справи ЧІБС: "Головна стаття доходів будь-якого інституту – це студенти. Оскільки вони не були присутні на трудовому зборі колективу, ми не знаємо їхню реакцію, чи їм це сподобається, а тобто, чи виберуть вони наш ВНЗ для навчання. Чи, якщо ми приймемо це рішення, вони заберуть документи і перейдуть в інші виші".
Загалом, кажуть працівники, колектив розділився на прихильників і противників реорганізації. Останніх найбільше хвилює невизначене майбутнє закладу та чи стане грошей у обласного бюджету на належне утримання університету.
Ольга Шинкаренко, доцент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту ЧІБС: "Підпорядкування Міністерству освіти дає певну стабільність. Якщо ми входимо у комунальну форму власності, чи дозволить нам вона залишати рівень акредитації. Куди нам дівати студентів, як нам працювати далі як викладачам. На ці питання треба дати відповідь".
Збори трудового колективу, кажуть противники, не дали відповіді на ці питання. Та і взагалі, мовляв, проходили з порушенням. На них не врахували думку студентства. Натомість голова профкому уточнює: на зборах була половина працівників. Але тепер прихильників переходу до комунальної власності почали утискати та навіть відсторонили від роботи. І додає: нині Міносвіти постійно обмежує права філіалів та зменшує кількість бюджетних місць. Тому колектив голосував не за комунальну власність, а за самостійність університету.
Анатолій Чернявський, голова профкому ЧІБС: "Філіали ВНЗ поступово взагалі за 2-3 роки припинять своє існування. Але ми не є філіал. Ми є нормальний навчальний заклад в якому повністю самостійно організований процес. Перша можливість, стати самостійним ДВНЗ у Черкасах, друга – стати самостійним закладом у Черкасах, або об’єднатися з якимось ВНЗ у Черкасах і тоді ми перестаємо бути підрозділом розташованим поза межами населеного пункту і не попадаємо під ось ці зрізки фінансування".
Натомість представник головного університету каже: якщо форма власності зміниться, інститут таки втратить вже наявну ліцензію. Але впродовж півроку студенти гарантовано отримають дипломи. Проте, чи буде перехід на обласний бюджет, вирішуватиме спеціальна комісія.
Анжела Кузнєцова, другий проректор Університету банківської справи: "Сформована комісія яка має розібратися у ситуації. До її складу увійшли представники-юристи всіх наших інститутів, директори і голови студентського самоврядування".
Тим часом у обласному департаменті освіти поуточнюють: мова про передачу ЧІБСу в комунальну власність вже не йде. Радше розглядається питання про його приєднання до Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. На це витратять менше фінансів як з боку держави, так і з місцевого бюджету. Проте збереже акредитацію вишу та статус для студентів. А це зараз у пріоритеті всіх сторін конфлікту.