Працівники дитсадка не поділили свої площі з єврейською школою у Черкасах. Завідувачка садочка № 38 відмовила в оренді євреям, бо через них, нібито, її вихованці вимушені тіснитись у групах. Туди зараз великий наплив. Єврейська ж громада називає такий аргумент надуманим. У конфлікті розбиралась Юлія Доброскок.
Давид Летічевський, очільник міської громадської організації "Об’єднана єврейська громада": "Я думаю, что ее мы снимем самой последней. Как капитан корабля уходит последней, так и вывеска должна уйти последней."
Єврейська школа – на клунках. За кілька днів вона має вивільнити це приміщення. Єврейські діти тут гризли граніт науки три роки. Їхній навчальний заклад займав увесь другий поверх черкаського садочка № 38. Та сусіди знизу цьогоріч відмовили у подальшій оренді приміщення. Працівники школи у відчаї, адже їхній заклад чи не перший у рейтингу за успішністю в Черкасах.
Давид Летічевський, очільник міської громадської організації "Об’єднана єврейська громада": "Все дети, которые окончили, поступили в ВУЗы, причем, на бюджет. Это говорит об уровне подготовки детей…"
Чому керівництву садочка стало не до душі таке сусідство – єврейській громаді невтямки. Адже досі площі другого поверху – простоювали більше 10 років.
У неї малокомплектний дитсадок. Із 6 груп за проектом – площі двох займає школа. Окрема група в садочку і для єврейських діток. Хоч в ній щодня дораховують лише з десяток малечі. Відтак, решта її вихованців мусять тіснитись у трьох інших групах. Ще й у різновікових – жаліється завідувачка.
За оренду шкільних апартаментів, каже завідувачка, євреї недобросовісно платили компослуги. Через це не раз зверталась до суду. Та й взагалі вважає: школа над їхніми головами порушує режим роботи всього дошкільного закладу. Вихованців Наталії, скажімо, у години сну будить галас єврейських дітей. А ще вони, каже, смітять усюди.
Наталія Арбачевська, вихователь садочка № 38: "Прямо на клумбах, двірник поприбірає, ідемо зранку – валяються бутерброди. Восени, коли падали каштани розбили нам вікно. Коли дітки спали, школярі вийшли на перерві і розбили вікно."
Та головне – єврейська школа заважає впоратись із цьогорічним напливом дітей до садочка. В ідеалі слід створити тут 3 повноцінні групи за віком та ясла. Ліквідувати окрему групу з єврейськими дошкільнятами, і більше не комплектувати дітей за національністю – вважає завідувачка. Вивчати ж свої традиції єврейській малечі пропонує на факультативах.
Євген Степко, начальник управління освіти Черкаського міськвиконкому: "На даний момент усього 9 дітей відповідного віку потребують послуги цього дошкільного закладу. Вони б змогли розмістити. Для створення напруги, посилення своєї точки зору Лідія Василівна брала усіх бажаючих, таким чином штучно було створено якийсь дефіцит".
Це очільник управління освіти у Черкасах. Каже: неодноразово намагався переконати завідувачку садочка продовжити оренду площ єврейській громаді. Та вона, як головний за законом орендодавець, має принципову позицію. Про освітянську колотнечу вже знають навіть у Раді Європи, кажуть в управлінні освіти. Там вже і через МЗС намагались залагодити конфлікт. Та все даремно. Врятували єврейську школу від вимирання взялись спонсори з-за кордону. Єврейській громаді вже допомагають обзавестися своїм власним приміщенням. І полишити орендні поневіряння.
Світлана Захаріна, секретар школи , вчитель хімії: "Це останній дзвоник, мабуть, який прозвучить в цьому році. І не хочеться думати, що це буде останній дзвоник для єврейської школи."