Жнива тільки почалися, проте аграрії вже підраховують збитки. Виною тому аномально спекотна погода на початку літа. Вона спричинила ґрунтову й атмосферну посуху. Проте довгоочікуваний дощ ситуацію не врятував, а навпаки – перетворився на стихійне лихо. За кілька днів по області випало майже 30% річної норми опадів. Хоч епіцентром негоди стали Черкаси, врожай, говорять аграрії, найбільше постраждав на лівому березі Дніпра. Тож чи будемо ми з хлібом і скільки викладатимемо за буханець – дізнавалася Марія Гаврилян. Далі – спеціальний репортаж.
Цьогорічні жнива розпочалися із кількатижневою затримкою. По області озима пшениця досягла стиглості та готова до збирання. Проте комбайни із полів виганяє дощ.
Віталій Постригань, начальник Черкаського обласного гідрометеоцентру: «З 24 червня на Черкащині встановилася дощова погода. Епіцентр стихії був у Черкасах. Тут із 24 по 29 червня випало 182 мм опадів, або майже 3 місячні норми».
Така кількість опадів, говорять синоптики, – рекордна за останні 60 років. Аграрії ж констатують: найгірша ситуація склалася на лівому березі Дніпра. Перезволоження ґрунту разом із сильним вітром призвело до полягання значної кількості низькорослих посівів. Значні площі озимини страждають від хвороб.
Вадим Рудишин, начальник головного управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА: «Тому очікувати тут великого врожаю в цьому регіоні проблематично. Тим більше після дощів дуже багато посівів, де пшениця поросла на кореню».
Негода болісно вдарила по сподіваннях сільгоспвиробників.
Леонід Циба, директор СТОВ «Красенівське» (Чорнобаївський район): «Ми зробили все, щоб зерно було конвенційне. Підживлювали, обробляли. Сподівання на урожай були чималі».
Підприємство, де керує Леонід Циба, має більше 1300 гектарів під посів зернових. Нинішній рік видався не дуже вдалим для СТОВ «Красенівське» та для інших підприємств області. Лівий берег, говорять виробники, може лишитися без посівного матеріалу. Врожай ранніх зернових через негоду значно втратив у якості, більшість зібраного зерна – фуражне.
Леонід Циба, директор СТОВ «Красенівське» (Чорнобаївський район): «Це буде впливати на цінову політику, ціну на хліб та інші субпродукти».
Щоправда, сьогодні, коли жнива ще не скінчилися, давати конкретні прогнози щодо цін ніхто не береться. Тим більше, є райони в області, де ситуація не настільки погана.
Вадим Рудишин, начальник головного управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА: «Дещо краща картина в західних регіонах. За Шполою засуха не дуже відобразилася на посівах. Тому кращий урожай буде. Ми віримо, сподіваємось на це».
Крім того, зливи завдали не тільки шкоди. Вони покращили запас вологи під пізніми культурами.
Віталій Постригань, начальник Черкаського обласного гідрометеоцентру: «У нас агрометеорологи ходять у поле по всіх районах області, вони спостерігають за станом культур. Ми говоримо, що сьогодні цукровий буряк, соняшник розвивається добре».
Ці культури, за прогнозами фахівців, можуть дати навіть вищий за середній урожай.