Пляжний сезон у Черкасах під загрозою зриву. До його офіційного старту лишився всього тиждень. А приймати відпочивальників готові лише чотири пляжі. Ще один частково. На решті пляжів переодягальні, туалети та навіть смітники годі й шукати. Що там у воді – можна тільки здогадуватися. Бо дно ніхто не обстежував. Сподіватися на поміч рятувальників там теж марна справа. Чому в Черкасах на ТРИНАДЦЯТЬ кілометрів прибережної смуги цивілізованих пляжів мінімум, а небезпек максимум – про це у спеціальному репортажі Вікторії Курченко.
Сонце пригріло, відпочивальники вже тут, як тут. Це в Дахнівці популярний пляж. Господарює тут приватник. Серед вигод хіба що дніпровські краєвиди.
Пляжники засмагають посеред сміття. Туалети та роздягальні вдень із вогнем не знайти. Така картина на більшості черкаських пляжах, каже Ольга Швець.
Ольга Швець, директор департаменту муніципальної інспекції МВК: «Лише двоє орендарів, які мають земельні ділянки в прибережній смузі річки Дніпро, підготувалися до пляжного сезону. Решта – є багато проблем і багато питань».
Перевіряльники горе-орендарів уже посварили та наказали виправитися до 10 червня. Як ні – обіцяють суворо карати.
Ольга Швець, директор департаменту муніципальної інспекції МВК: «Це адміністративні штрафи до 1700 гривень за порушення правил благоустрою. Якщо орендарі не будуть виправлятися, ми будемо порушувати питання і перед сесією міської ради, і перед галузевими підрозділами щодо підготовки проектів рішень про розірвання договорів оренди».
Це один із тих показових приватних пляжів, про які говорила Ольга Швець. На березі – ідилія.
Юрій Дудка, старший механік КП «Черкаська аварійно-рятувальна служба»: «Обстеження пляжу проводимо зранку кожного дня. Для виявлення небезпечних предметів, які приносить хвилями, течією до берега прибиває».
Неприємних сюрпризів немає й у воді. Річкове дно регулярно обстежують та прибирають спецпризначенці.
Андрій Власенко, начальник відділення рятувально-водолазних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення: «Багато сміття, тому що піднімають воду. Люди багато викидають бляшанок, дроту. Мішками бите скло. Якщо відійти в неочищене місце, то за часок ми два мішечки назбираємо».
Із води весь час не зводять очей рятувальники.
Віктор Шевченко, керівник аварійно-рятувальної служби: «На пляжах, які ми обслуговували в минулому році, а це 4, врятовано 27 осіб. Жодного потопельника. А на акваторії Дніпра, стихійних пляжах, затонуло 11 осіб».
Такі пости цьогоріч будуть ще на п’яти черкаських пляжах. Це на «Пушкінському», «Смілянському», «Дахнівському», «Митницькому» та на «Рив’єрі». Решта господарів пляжів на рятувальниках економлять.
Віктор Шевченко, керівник КП «Черкаська аварійно-рятувальна служба»: «238 гривень і 267 гривень, залежно від класу човна та мотора. Це за день».
Комунальні пляжі до сезону вже причепурили, запевняє головний інженер відповідального за це підприємства. Щоправда, їх у Черкасах усього два: по спуску вулиць Пушкіна та Франка. Невдовзі такий статус має отримати й річковий схил, що на «Митниці» праворуч від церкви. Узбережжя Дніпра в місті – 13 кілометрів. А от протяжність пляжів трохи більше двох.
Юрій Кривошея, в.о. директора департаменту екології та безпеки населення МВК: «Інше – це не пляжі, це берегова смуга. Тобто вона не придатна для використання як пляжу. Тобто там або течія швидка, або дно кам’яне. Місце розташоване поблизу, от як у річковому порту, пірсу, де є судовий хід».
У «Комбінаті комунальних підприємств» не такі категоричні. Там переконані: цивілізованих пляжів у Черкасах може бути й більше.
Григорій Драгун, головний інженер КП «Комбінат комунальних підприємств»: «На це потрібні кошти, коштів у міста, як таких, немає для того, щоб вирішити ці питання. То це ті пляжі, які в нас є, ці вони і є…»
На облаштування комунальних пляжів цьогоріч витратили 20 тисяч гривень. Відпочивальники тутешніми умовами не дуже задоволені.
Олексій Юхимович, відпочивальник: «Раніше чистіше було, добре прибирали. Зараз прибирають, але не так, як раніше».
Юля, відпочивальниця: «Песок грязный, никаких шезлонгов, вода ужасная. Просто рядом живу и близко ходить».
Поки дівчата бідкаються, цей юнак власноруч створює комфорт довкола себе. На пляж він ходить із пакетом для сміття.
Тарас, відпочивальник: «Я сам прибираю тут пляж, як приходжу, відпочиваю. Мені хочеться відпочивати не серед смітників, а на чистому пляжі, на чистому пісочку».
Тарас хоче, щоб і інші брали з нього приклад. Мовляв, хто хоч раз поприбирає після когось, сам не смітитиме. Нинішній непотріб, каже, це ще квіточки. Більше буде, як пляжний сезон розпочнеться. А це вже за тиждень. Тим часом дехто вже відкрив і купальний сезон.
Сергій, відпочивальник: «Прохолодна ще. Ну, і зелена. Але можна переступити зелень і купатися».
Купатися безпечно, запевняють у міській СЕС.
Василь Загородній, головний державний санітарний лікар м. Черкаси: «Станом на сьогодні у працівників СЕС не викликає ніякого занепокоєння стан якості води в річці Дніпро. Вона повністю відповідає гігієнічним нормативам».
Санепідеміологи щодесять днів тестують воду в Дніпрі. Правда, проби беруть лише на цивілізованих пляжах.
Вікторія Курченко, кореспондент: «Точно знають, де стихійні пляжі, а де ні, хіба що комунальники та чиновники. Черкасцям вони радять орієнтуватися за ось такими табличками. Щоправда, об’їхавши кілька точно стихійних пляжів, попереджувальні знаки ми знайшли тільки тут».