Соборна площа стане Центральною. А вулиця Сумгаїтська – імені Івана Лутака. Такі нововведення вже у четвер розгляне новостворена топонімічна комісія Черкас. Увійшли до неї 18 осіб, серед них – лише п’ятеро істориків. Склад дорадчого органа викликав неабияке обурення серед громади. Новостворену комісію вже охрестили кишеньковою та заговорили про засилля комуністів у ній. У чиїх руках історичне майбутнє Черкас – Олена Берестенко розкаже.
Уперше Соборною вона була ще наприкінці 19-го століття. Усе через Свято-Миколаївський собор, що височів колись на місці сучасної вулиці Лазарєва. Згодом іменували головну площу Черкас і Базарною, і Центральною. Учетверте, і начебто назавжди, вона стала Соборною 2010-го. Після того, як із серця Черкас прибрали пам’ятник Леніну.
Тоді знесення гранітного вождя т повернення автентичних назв черкаським вулицям називали перемогою над радянським минулим. Зважаючи на теперішню політику влади, тріумфувати зарано, каже депутатка та старожил комісії з перейменувань Любов Майборода. Мовляв, тимчасовий мер-комуніст заходився на всю радянізувати Черкаси. Як доказ цього – засилля комуністів і міськвиконкомівських клерків у новому дорадчому органі.
Любов Майборода, депутат Черкаської обласної ради, екс-член топонімічної комісії: «Ця комісія смердить комуністами. Усі сили направлені на те, щоб об’єднати нас із Росією. Це все потуги марні. Але вони перешкоджають розвитку Черкас».
За тиждень до першого засідання новоствореної топонімічної комісії тимчасовий мер скаже: там представлені кращі історики регіону. Мовляв, усе законно, прозоро та дуже демократично.
Віктор Білоусов, в. о. міського голови Черкас: «Ми звернулися до всіх вишів Черкас, до громадських організацій, до митців і фракцій міської ради. Отримали від них пропозиції».
Запитання про невключення до комісії іменитого історика Віталія Масненка та археолога Михайла Сиволапа – як кістка у горлі тимчасовому меру.
Віктор Білоусов, в. о. міського голови Черкас: «Мене вчать-вчать, а я ніяк не можу навчитися! А чому повинні входити туди Іванов, Петров, Сідоров?».
Кореспондент: «Бо це відомі історики!».
Віктор Білоусов, в. о. міського голови Черкас: «Невідомих у нас у комісії немає».
По Віталію Масненку в пана Білоусова окреме пояснення: його кандидатуру, мовляв, ніхто не рекомендував. Украй дивуються такому поясненню у громадянській мережі «ОПОРА». Микола Макуха особисто подавав документи з ім’ям Віталія Масненка до міськвиконкому.
Микола Макуха, ГМ «ОПОРА»: «У цій заяві є реєстраційний номер. І це доказ того, що ми її подавали. Для цього й існує документообіг. Узагалі, ситуація така, що змушує нас замислитись про легітимність цієї топонімічної комісії».
Не лише про легітимність, а й про самостійність, впливовість і патріотичність дорадчого органу замислився навіть заступник міського голови Черкас Павло Карась.
Павло Карась, заступник міського голови Черкас: «Вони підходили радше за партійними принципами формування топонімічної комісії. А не за професійними. Тут партійна приналежність має відійти на другий план. А на перший мають вийти професійні дискусії істориків, що можуть надати кращі пропозиції».
Дискутувати нині там нікому. Бо серед членів комісії з перейменувань лише п’ятеро істориків. Серед них захищені і з ім’ям – лише троє: Сергій Шамара, Валентин Лазуренко та Василь Мельниченко. Репутацію останнього ставить під сумнів Любов Майборода.
Любов Майборода, депутат Черкаської обласної ради, екс-член топонімічної комісії: «Такі одіозні особистості, як Губський, Гретченко, Мельниченко, – це затяті комуністи. Вони не зробили ніяких висновків з того, що комунізм розвалився».
Питання номер один на першому засіданні новообраної комісії – перейменування вулиць, скверів і майданів. Зокрема, назва головної площі Черкас – Соборна – муляє око депутату міськради Ігореві Мельникову, голові обласної ради Валерію Черняку та навіть одіозному екс-меру Черкас Володимиру Олійнику. Саме вони найбільше ратують за повернення радянських топонімів.