Новини на ВІККАВіККА-новиниНевідомий Артемовський

Невідомий Артемовський

-

- Advertisment -

Артемовський виходить із тіні. 200-ий день народження призабутого українця, автора першої української опери відзначили театральною постановкою. Черкаський драмтеатр – одне з небагатьох місць в Україні, де вшанували пам’ять видатного черкаського композитора. Бо проект постанови, який передбачав святкування ювілею Семена Гулака-Артемовського на загальнонаціональному рівні, Верховна Рада так і не ухвалила. Тому черкаські актори вдалися до радикальних заходів. Вони вийшли під стіни парламенту. Утім не на Грушевського. А прямо посеред театру. Як усе було, бачили наші кореспонденти.

Для протестів у акторів чимало підстав. Усе, що можна довідатися про видатного черкаського баритона Семена Гулака-Артемовського, – невелика стаття в інтернеті. А єдина книга, в якій більш-менш повно висвітлено його життя, видана півстоліття тому. Навіть напередодні 200-літнього ювілею держава не попіклувалась про вшанування його пам’яті.

У радянські часи до постаті Гулака-Артемовського ставилися більш уважно. Тоді на честь поважної дати, 150-річчя з дня його народження, видано монографію та навіть поштову марку. У сучасній Україні на ювілей композитора звернув увагу лише Нацбанк – він увів в обіг срібну монету із зображенням автора та персонажів його опери. На малій батьківщині його пам’ятають не тільки як автора «Запорожця за Дунаєм».

Павло Гончаров, виконавець ролі Артемовського: «Це був такий смарагд. Він був багатогранний. І гіпнотизер, і географ. Він займався і малюванням. На жаль, не збереглись поеми його. Але в Шевченка в щоденниках, сьогодні був цей уривок у виставі, коли він каже: «Дуже гарні поеми пишеш, ти – поет». Але вони, на жаль, не збереглися. А так би ще була одна сторінка з життя Гулака-Артемовського».

Аби про широту обдарувань нашого земляка дізналося більше людей – така, за словами режисера, головна мета вистави «Невідомий Артемовський». Утім про те, що останній був також художником, винахідником, цілителем і географом у виставі сказано мимохідь.

Сергій Проскурня, режисер вистави: «Я намагаюсь заповнити ті лакуни в нашій культурі та ідеології щодо національної пропаганди. А чому ми боїмося бути пропагандистами всього кращого, що є в нашому минулому, в нашому сучасному?».

На сцені поряд із Артемовським з’являються композитор Михайло Глінка, який допоміг музикантові в його становленні, Тарас Шевченко, з яким Семен товаришував, Пантелеймон Куліш та інші. Вистава, створена на основі документів та архівних матеріалів, оповідає про всі знакові події в житті великого українця – про навчання в Італії, роботу в Петербурзі та Москві.

Виставу готували дуже швидко. На все про все актори мали близько двох тижнів. Утім робота над нею ще триватиме, говорить режисер. Показати «Невідомого Артемовського» трупа планує в кожному районному центрі ближче до літа. Як тільки-но драмтеатр стане на капітальний ремонт.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах водій збив літнього чоловіка вночі на переході

Поліцейські затримали водія, який скоїв наїзд на пішохода у Черкасах. Про це пише Поліція Черкащини. ДТП сталася 22 листопада на...

Два шахеди знищили цієї ночі над Черкаською областю

З тривогою через ворожі БпЛА почалась ця доба в Черкаській області. Про це пише начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. "У...

Цікаве:

Городництво – як спосіб життя: поради, як і де вибирати насіння

Городництво — це не просто спосіб забезпечити себе свіжими...

Ставки на бій Усика і Ф’юрі в Vbet онлайн: шанси й прогнози

Дізнавайся аналітику та став на бій Усика й Ф’юрі...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x