Найдавніше місто в Європі знайшли археологи в Болгарії. Це поселення виникло близько 5 тисяч років до нашої ери. Замість грошей, тамтешні жителі використовували сіль. Детальніше про наукове відкриття – в сюжеті.
Болгарські вчені під керівництвом професора Васіла Ніколова з Національного археологічного інституту оголосили, що знайшли найдавніше місто в Європі. Унікальну знахідку виявили на південному сході країни.
Багато років Ніколов вивчав місцевість у районі соляних копалень міста Провадія, в якому розташована також і перша в Європі соляна фабрика.
Васіл Ніколов, професор, керівник розкопок: «Тепер ми можемо сказати, що на місці соляних копалень Провадії розташовувалося найстаріше місто в Європі, яке існувало в період із 4700 по 4200 роки до нашої ери, у другій половині п’ятого тисячоліття до Різдва Христового».
За словами Ніколова, в часи існування міста сіль цінувалася так, як у наші дні, приміром, нафта. Тому навколо соляних утворень і зародилося ціле місто.
Васіл Ніколов, професор, керівник розкопок: «Від решти давніх поселень південно-східної Європи це місто відрізняється наявністю солоних джерел. Під нами шар солі в 9 метрів. Солону воду особливим способом випаровували в керамічному посуді, а отриману сіль використовували як гроші, оскільки вона була дуже важлива як для людей, так і для тварин. Тобто виробництво солі зробило це поселення процвітаючим».
Про те, що поселення було процвітаючим, свідчать знайдені прикраси та мідні заколки для волосся.
Маргарита Люнчева, заступник керівника розкопок: «Знайдені 2 могили, в яких були поховані, можливо, представники вищого класу. Тому що ми знайшли мідні заколки у вигляді спіралей, використовувані для зачісок. Ми знайшли їх у тому місці, де мало бути волосся, і припускаємо, що жінки носили зачіски у вигляді пучка».
Знахідку професора Ніколова вже підтвердили археологи з Японії, Великобританії та Німеччини, які також слідкували за перебігом розкопок.