Сила – в єднанні. Мери українських міст об’єднуються заради енергетичної безпеки держави. Усе більше міських голів приєднуються до так званої «Угоди мерів». Черкаси до цієї європейської ініціативи приєдналися зовсім нещодавно, але задніх не пасуть. Адже наш обласний центр активно впроваджує енергоощадливі технології: старі тепломагістралі поступово замінюють на попередньо ізольовані, які не опалюють вулицю. Також у Черкасах запустили котельню на біопаливі. Однак на заваді позитивним ініціативам часто стає держава. Про це розповів міський голова Сергій Одарич під час зустрічі з учасниками «Угоди мерів», яка відбулася днями в Києві.
Днями учасники європейської ініціативи «Угода мерів» зібралися у столиці. Міські голови обговорили перспективи єднання зусиль заради подолання проблем, пов’язаних із енергозбереженням. Під час зустрічі міський голова Черкас Сергій Одарич зазначив, що нині в Україні державна влада фактично не зацікавлена в скороченні використання газу. Адже державна політика, по суті, є лобістом використання природного газу для отримання тепла, генерації електроенергії.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Міста сьогодні ведуть війну з центральною владою, ведуть війну з державною політикою за енергоощадливість. Тому що на сьогодні, на жаль, на рівні державної політики ми багато говоримо про ощадливе ставлення до енергоресурсів, до зменшення непродуктивних втрат, але реально ми стикаємося з тим, що будь-які спроби впровадити інновації наштовхуються на правові або чиновницькі перешкоди».
Як приклад, Сергій Одарич навів ситуацію, яка склалася в Черкасах із котельнею, яка працює на біопаливі. Її встановили торік за кошти ЄБРР. «Соснівку» завдяки цьому котлу опалюють відходами деревини. Це економить 4 мільйони гривень на рік. Та нормальній експлуатації цього котла заважає обласна екологічна інспекція.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Зрозуміло, що викиди з котельні, де спалюється деревина, дещо більші, ніж викиди з газової котельні, хоч у нас стоять сучасні фільтри. Екологія нам не погоджує викиди більші, ніж є норматив для газової котельні. І за кожен додатковий викид штраф, штраф, штраф».
І таких прикладів як Сергій Одарич, так і мери інших міст можуть навести чимало. Мер Черкас висловив упевненість, що вирішити подібні проблеми органам місцевого самоврядування дозволить ініціатива «Угода мерів». Він переконаний, що це об’єднання допоможе міським головам і громадам міст відстоювати свої інтереси у сфері енергозбереження. Такої ж думки й інші учасники ініціативи.
Анатолій Копець, керівник групи експертів європейської комісії «Угода мерів-Схід»: «Угода мерів» дає можливість вирішити ключову проблему для всіх жителів України – це зупинити ріст витрат на придбання енергоресурсів у місцевих бюджетах. Ми всі підемо з торбами, якщо сьогодні не вирішимо цього питання».
Ініціатива «Угода мерів» – це інструмент для міських громад вирішити питання із енергозбереженням. Такого висновку дійшли учасники зібрання.