Майже половина кандидатів у народні депутати не відповідають критеріям доброчесності. Такі результати спостережень громадянського руху «Чесно». Із майже 2 тисяч 300 перевірених претендентів на парламентські крісла близько тисячі переходять межу закону. Найчастіші порушення – невідповідність способу життя кандидатів задекларованим доходам, їхня причетність до корупційних дій, а також порушення прав і свобод людини. За даними руху «Чесно», лідирують у кількості відступів від закону представники «Партії Регіонів», на другому місці – ВО «Батьківщина», на третьому – «Компартії».
Близько 3 місяців аналітики громадянського руху «Чесно» досліджують діяльність парламентарів і кандидатів у народні депутати. Результати свого аналізу вони презентують на своєму сайті chesno.org.
Юрій Сас, аналітик руху «Чесно»: «Не знайшлося більше десятка депутатів, які відповідали всім критеріям. Це говорить про те, що ми за нашою відносною шкалою сповзаємо в бік аморальності політиків поступово. У нас навіть до тих політиків, які є найбільш моральними, все одно є претензії. Тому що якщо ти депутат ВР, то треба ходити на сесійні засідання, треба голосувати своєю карткою».
Перевіривши діяльність майже 2,5 тис. кандидатів у нардепи, фахівці дійшли висновку: майже половина з них у той чи інший спосіб переступає межу закону. Найбільші порушення претендентів на парламентські крісла – зловживання владою та перевищення службових повноважень, розкрадання держмайна, рейдерство, невідповідність стилю життя офіційним доходам, посягання на життя та здоров’я людей, обмеження свободи слова, підкуп виборців тощо. Однак, скаржаться представники руху, не всі довіряють результатам їхніх досліджень.
Назар Обідзінський, координатор руху «Чесно» в Черкаській області: «Якщо щось вигадувати або користуватися чутками, то це можна було б сприймати у свій бік, але коли люди працюють тільки з об’єктивними даними, то тут нарікань, мені здається, бути не може».
Що ж стосується Черкащини, то із семи виборчих округів найбільше порушників зафіксовано по 198-му, Смілянському, округу. Тут їх аж семеро. Проте діяльність руху не обмежується лише аналізом кандидатів. Разом із партнерами – громадянською мережею «ОПОРА» та КВУ – рух спостерігатиме за перебігом голосування та його результатами.
Сергій Варич, координатор кампанії спостереження громадської мережі «ОПОРА» в Черкаській області: «Для цього в нас розроблена та вже не вперше ми її застосовуємо статистична система спостережень. У нас будуть спостерігачі на дільницях, і ця система нам дозволить побачити, наскільки результат, оголошений ЦВК, відрізняється від того, який порахований на дільничних комісіях».
Опорівці закликають людей взяти активну участь у спостереженні за перебігом виборів й повідомляти про факти виявлених порушень.
Сергій Варич, координатор кампанії спостереження громадської мережі «ОПОРА» в Черкаській області: «Ми розпочали кампанію «Захисти свій голос». У нас є телефон гарячої лінії, на який будь-який громадянин може зателефонувати, повідомити про порушення. Наші довготермінові спостерігачі будуть перевіряти ці факти. Також можна залишити повідомлення на сайті map.opora.ua.org, де теж ці порушення фіксуються».
Результати власного, неофіційного підрахунку голосів громадські організації обіцяють оприлюднити на наступний день опісля виборів.