Прочани в Умані. Майже 30 тисяч хасидів мають зустрічати в місті Умань Черкаської області 5773 рік. Тут їх чекає могила святого Цадика Нахмана, найбільша у світі синагога, найбільша в Україні їдальня на двадцять тисяч осіб і, власне, уманчани. Для яких паломники – манна небесна. Заради доларів, які привезуть паломники, уманчани готові жити в наметах – лише б поселити прочан у своїх квартирах, будинках або гаражах. Репортаж із Умані від наших кореспондентів.
Уманчанин Ігор Забудський навчається в Харкові. І щороку у вересні приїздить до матері в Умань. Аби допомогти в маленькому бізнесі – поселенні хасидів. Уже має досвід, яких хасидів можна брати на поселення, а яких краще не пускати на поріг.
Ігор Забудський, житель м. Умань: «Ціни коливаються від 80 до 200 доларів за весь період. Планую взяти десять осіб, будуть жити в хаті. Мені є, де пожити. Але люди беруть і в гараж, у різні будівлі, які тільки є. Найкраще брати хасидів зі США та Європи. Вони відрізняються – більш чисті. Маю на увазі, що вони більш культурні та не залишають за собою бруду, прибирають. Але буває по-різному, наприклад, із Ізраїлю 50 на 50. Але най найгірше, коли взяв хасидів із Марокко або Тунісу. Тоді ще маєш і головний біль».
Ось такі «апартаменти» коштують 120 доларів на тиждень за одне ліжко. Є туалет і душ. Хоча останнім часом усе більша конкуренція з іноземцями, що збудували наметове містечко та міні-готелі на уманській землі. Прочани радіють, що з кожним роком прийом тепліший, ціни нижчі, а міліція працює все краще.
Хайм Хазим, хасид із Ізраїлю: «Вчера обокрали квартиру троих моих друзей. Украли компьютеры, деньги, чемоданы, мобильные телефоны. Мы обращались в милиция. Они пришли, снимали пальчики. Вернули чемоданы, вернули всё. Я думаю, этот год они работают очень хорошо, нам это очень нравиться. Большое спасибо».
Проте не всім уманчанам паломництво приносить заробітки і радість. Сутички виникають, коли прочани хочуть заробити. Тоді вони не рахуються з українськими законами, продають одяг, книги, срібні прикраси та не сплачують податків. Люди впевнені: це через бездіяльність міської влади, яка закриває очі на улюблені порушення паломників – нелегальну торгівлю та самовільне будівництво готелів. По вулиці Пушкіна один такий готель на 200 осіб уже добудовують: на межі ділянок, усупереч будівельним і пожежним нормам. Сусід уже три місяці б’ється, щоб будівництво зупинили. Боїться, що його заллє водою під час дощу.
Борис Чукаль, житель м. Умань: «Поруч, по Пушкіна, 30, купив хату хасид, з Ізраїлю, сам священик. Усіма незаконними способами почав добудовувати два поверхи. Хто йому дав ці документи, хто підписав, то вже корупція. Інспекція архітектурна з Черкас дала припис, пожежники дали припис. Приїжджають кореспонденти, вони розбігаються всі. На них ніякої управи немає».
На візит журналістів Бергет Аврахам відреагував неприязно. Замість відповідей на запитання, в людей полетіло каміння та дошки.
Надія Тульчинська, журналіст: «Викликали міліцію. Добре, що ні в кого не влучив. Бо каменюка нормальна була, якби влучило в голову, то людина б потрапила в лікарню».
Працівники міліції, що приїхали на виклик, власника готелю… не знайшли. Проте наступного дня той уже вільно ходив по вулиці та віддавав команди своїм робітникам. Міський голова Юрій Бодров, для якого це вже двадцяте паломництво, каже, що про проблему знає.
Юрій Бодров, міський голова м. Умань: «Є відповідні доручення, маємо виходити на Черкаси. Дали відповідні доручення комунальному господарству, дано доручення архітектурі про те, щоб припинити. Є приписи, ми категорично проти. Оця людина, яка займається цим, порушує закон. Усе в рамках чинного законодавства робиться, щоб припинити будівництво. Повинно бути нормально, щоб, перш за все, уманчанам було нормально».
Нині в Умані контроль за порядком у районі паломництва взяли самі уманчани – організувались у Раду громадських організацій міста. Замість міліції та податкової, вони дають попередження, а потім розбирають нелегальні торгові кіоски паломників. Кажуть, що змушені слідкувати за порядком і дотриманням паломниками закону, бо держава та чиновники на це не спроможні.