додому Новини на ВІККА ВіККА-новини Кількасоттисячні Черкаси можуть залишитися без води

Кількасоттисячні Черкаси можуть залишитися без води

0

Кількасоттисячні Черкаси можуть залишитися без води. Дніпро активно розмиває берег поблизу села Свидівок. А там розташована насосна станція Черкаського водоканалу. Усього за три дні стихія забрала 50 метрів суходолу. З надзвичайною ситуацією міські водоканалівці поки що борються власними силами. Вони укріплюють берег піском, бетонними плитами та бутовим камінням. На ці роботи місто терміново виділило 150 тисяч гривень із резервного фонду. Подробиці – у спеціальному репортажі Вікторії Курченко.

Вікторія Курченко, кореспондент: «Усього за три дні вода з’їла 50 метрів берегу. До насосної станції «Черкасиводоканалу» усього якихось 150 м. Якщо Дніпро дістанеться і туди – Черкаси залишаться без води».
Олег Овчаренко, начальник Дніпровської водоочисної станції: «Берег дугою був. Це вхід був у затоку, отак дугою. Берег був пологий повністю. Водоворот утворився – воронка – вимило».
Заміть пологого берега – обрив, заввишки в чотири метри. Від захисної дамби в цьому місці немає і сліду. Її збудували ще в 73-му. Відтоді русло Дніпра змінилося. Воно впритул наблизилося до суходолу.
Олег Овчаренко, начальник Дніпровської водоочисної станції: «Бачите буй, чорний буй, там форватор. Там поворот під 90 градусів. Тобто вся течія б’є в цей берег і розмиває його».
Клопоту, говорить чоловік, неабияк додають швидкісні катери. Вони тут курсують постійно. І щоразу берег накривають ледь не метрові хвилі.

Водоканалівців нинішнє зазіхання Дніпра на сушу неабияк занепокоїло.
Сергій Овчаренко, директор КП «Черкасиводоканал»: «Ми пам’ятаємо 2006 рік, коли був розмив берега вверх по течії від насосної станції. Це було десь за кілометр».
Тоді за лічені дні хвилі змили майже кілометр берегової смуги. Стихія нищила будівлі на своєму шляху. Дніпро вщент зруйнував запасний водогін Черкас. Влада ж тривалий час лишалася осторонь лиха. Селяни влаштовували акції протесту на воді. Вони блокували рух форватором, аби достукатися до чиновників.
Цього разу влада не зволікає. На аварійні роботи місто терміново виділило 150 тисяч гривень із резерву. До сьогодні водоканалівці самотужки укріплюють берег. Лише за перші три дні сюди завезли близько двохсот вантажівок піску.
Сергій Овчаренко, директор КП «Черкасиводоканал»: «Це десь так одна третя того, що треба завести. Це тільки піску. А ще 500-600 куб. м бутового каміння також треба буде завести».
Та це лише «косметичний» ремонт захисної дамби. Треба, говорить Сергій Овчаренко, встановити причину. За це взялися фахівці водних ресурсів. Вони пояснюють: завдання складне. Тут біля берега великі глибини.
Дмитро Міхельсон, провідний спеціаліст-гідролог Черкаського регіонального управління водних ресурсів: «Гидравлическая динамика довольно коварная, она непредсказуемая. Она в состоянии вымывать основу из-под каменного этого сооружения. Оно в свою очередь теряет устойчивость».
Тиждень досліджень – і фахівці офіційно називають попередні результати. Кажуть, русло й справді занадто близько до берега. Суша такий натиск течії не витримує. Ще в дев’яності «Укрводшлях» проводив у тому місці днопоглиблювальні роботи. Тоді схалтурив.
Олександр Криворучко, начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій ОДА: «Отут було велике відкладення піску. Для того, щоб його відновити, вони пішли пошляху найменшого опору. Так менші затрати».
Різниця між руслом до 90-ихі нинішнім, воно на карті пунктиром, разюча. Тому, розповідає Олександр Криворучко, вони написали листа до першого віце-прем’єра Андрія Клюєва.
Олександр Криворучко, начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій ОДА: «Щоб він дав вказівку Мінтрансу, «Укрводшлях» – це його структурний підрозділ, щодо спрямування судового ходу, тобто русла, в тому напрямку, в якому воно було до 1991 року».
Ці роботи, наголошує Олександр Криворучко, треба виконати до весни. Нинішнє укріплення берега проти великої води не встоїть.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version