Гроші як свідки історії Черкас. Двоє братів-істориків зібрали унікальну колекцію монет і банкнот, що репрезентують життя черкасців у різні історичні епохи. Тут і римські монети, і паперові гроші окупаційних режимів, і перші радянські банкноти. Колекції ще ростуть, кажуть власники зібрань. Хоча кожна з них вже нараховує по кілька тисяч експонатів. Та представляє по 300 країн і регіонів. Сюжет про боніста та нумізмата від Олени Берестенко.
Ось цю банкноту вважають шедевром грошовиготовлення. Яскрава, довга та із широкими полями. Такою її зобразив відомий український художник-графік Георгій Нарбут. Вона – прототип сучасних п’ятдесяти гривень. Банкноти виконані в одній кольоровій гамі. Щоправда, їхні розміри – різні.
Іван Десятніков, історик, колекціонер: «Цікава банкнота. Це випуск 1918 року. Малюнок на неї виконаний батьком нашого земляка Данила Нарбута. І от її по праву вважають однією з найкрасивіших банкнот світу».
Одна з найкрасивіших банкнот світу перебувала у грошовому обігу в Черкасах у часи УНР. Та не лише грошима часів Української революції користувалися наші пращури. На теренах сучасної Черкащини були і середньовічні гроші, і банкноти окупаційних режимів. Багато їх у своїй колекції має викладач Східноєвропейського університету Іван Десятніков. Він збирає банкноти вже більше п’ятнадцяти років. У колекції представлені триста країн і регіонів. Тут і одні з перших банкнот радянського періоду.
Іван Десятніков, історик, колекціонер: «Це 500 рублів випуску 1912 року. Це банкнота найбільшого розміру Російської імперії і найбільшого номіналу. Вона була в обігу на території сучасної Черкаської області з 1912 по 1922 рік».
А ось брат Івана – Олександр – нумізмат. У своїй колекції із найдавніших має монету 7 століття до нашої ери. А також середньовічні, доби незалежності України та навіть монети часів Римської імперії.
Олександр Десятніков, історик, колекціонер: «Можемо бачити сцени з її життя. І, безумовно, обличчя імператора, який прославлявся і на теренах нинішньої Черкащини».
Свої колекції історики поповнюють постійно. Нові експонати привозять із-за кордону. Купують у Черкасах. Та отримують у подарунок від друзів і рідних. Щороку поповнюють кількатисячні зібрання. Та розширюють знання про отримані купюри та монети.
Олександр Десятніков, історик, колекціонер: «Ми чекаємо нових знахідок, відкриттів. Ті ж монети Дорошенка чи Хмельницького. Їх немає, але звістки про них є. Вони по-різному трактуються. Але хоча б знайти ту підробку Богдана Хмельницького. І сказати: так, воно було».