Поминальні дні в Черкасах минули без надзвичайних ситуацій. За допомогою до медиків звернулося вдвічі менше черкасців, аніж у минулі роки. Більше того, вперше за останні роки міські кладовища були підготовлені до «гробків». Працівники комунального комбінату завчасно розпочали вивозити сміття, ремонтувати туалети та підводити технічну воду. І, як і обіцяли напередодні, завершили ці роботи до неділі. На все про все цьогоріч витратили сто тисяч гривень. Дістатися до кладовищ теж, попри побоювання городян, було нескладно. Дивіться спеціальний репортаж Вікторії Курченко.
До поминальних днів черкасці почали готуватися завчасно. Скуповували вінки та штучні квіти. Благо, точки продажу у місті були ледь не на кожному кроці, та й ціни на поминальну атрибутику цьогоріч не кусалися.
На кладовищах теж весь тиждень було людно. Черкасці йшли сюди, аби підготувати могилки рідних до поминальної неділі. От тільки бажаний сервіс від комунальних служб навіть наприкінці тижня здебільшого був розкішшю.
Тетяна, черкащанка: «Вода только появилась, на 5 кладбище я была, там вообще одна колонка только работает, огромная очередь стоит».
Проблеми з водопостачанням начальник комунального комбінату Анатолій Бейн пояснив «затяжною зимою», «ранніми гробками» та нестабільними погодними умовами.
Анатолій Бейн, начальник КП «Комбінат комунальних підприємств»: «День-два назад ми не завозили воду, бо у місті сніг вже розтанув, а на кладовищі – ще ні. Боялись, що може підморозити. На вихідні вода в усіх буде».
Окрім цього, пан Бейн запевнив: до поминальної неділі комунальники приберуть усе сміття на кладовищах, полагодять вбиральні та завезуть землю та пісок.
Більше питань виникло навколо транспортного сполучення. Напередодні вихідних тролейбусники повідомили: на поминальні дні вони не припинять страйк.
Олександр Нікіпєлов, голова страйкового комітету: «Я від всього колективу хочу принести щирі вибачення усім жителям міста, які не будуть перевезені на поминальні дні. Раніше кожен рік на ці дні ми випускали 70 тролейбусів».
Утім, у неділю на зупинках було навіть менше людей, аніж зазвичай.
Жанна Іванівна, черкащанка: «Очень-очень много транспорта, который будет обеспечивать нас всех, едущих туда».
У цей день до кладовищ курсували чотири додаткові автобуси, існуючі – подовжили маршрут. Тролейбуси теж вийшли із депо «Із поваги до черкащан». Так вони назвали свою благодійну акцію. Возили безкоштовно. Їздили регулярно.
Ірина, черкащанка: «Даже в гарні часи, коли вони не страйкували, можна було чекати годину а може й більше».
Як повідомив голова страйкового комітету Олександр Нікіпєлов, відновити роботу на день тролейбусників попросив напередодні у суботу губернатор.
Недільний пункт призначення більшості пасажирів – міські кладовища – комунальники, як обіцяли, таки підготували. Щоправда, гарно поприбирали лише на центральних алеях.
Євгенія, черкащанка: «Непогано в цьому році, інші роки гірше, але б і люди трохи старалися, десь би поруч поприбирали».
Вбиральні теж облаштували.
Інокентій Васильович, черкащанин: «Много поставили – раз, два… Я заметил 4 туалета, в смысле спаренных – женский и мужской. Ми были на 4, на 5 кладбище. С туалетами в этом году намного лучше, чем в прошлом году было».
Комунальники, зі свого боку, теж роблять компліменти черкасцям за цивілізовану поведінку. Зазвичай медикам у поминальні дні роботи не бракує. Кількість тих, хто не встиг зупинитися, поминаючи рідних, зашкалює. Тож цьогорічні гробки медики зустрічали у всеозброєнні.
Владислав Свириденко, головний лікар станції швидкої допомоги: «На цей день було збільшено кількість бригад. Працювало в день поминальний в Черкасах 20 бригад. Були встановлені чергування на 1,3 і 5 цвинтарі».
Пацієнтів же у цей день було вдвічі менше, ніж минулоріч. Складних випадків було всього шість.
Владислав Свириденко, головний лікар станції швидкої допомоги: «Можливо, люди, знаючи, що ідуть на кладовище, самі підготувалися – взяли ліки, тому могли забезпечити надання медичної допомоги собі».
Та й похмура погода вберегла городян від традиційних у поминальні дні гіпертонічних кризів.
Владислав Свириденко, головний лікар станції швидкої допомоги: «У цьому році в основному надавалася допомога з приводу порушення серцевого ритму. Причому в однієї пацієнтки це сталося вперше. Тому на допомогу виїжджала ще наша спеціалізована бригада».
Відтак, своїх рідних черкасці цьогоріч пом’янули цивілізовано.