Новини на ВІККАВіККА-новиниЕксклюзивна вулиця в Черкасах

Ексклюзивна вулиця в Черкасах

-

- Advertisment -

Ексклюзивний топонім. Черкаси – єдине з міст України, де є вулиця, названа на честь шляхтича, козацького ватажка Остафія Дашкевича. Подібна назва є лише у Львові. Але там йдеться про Романа Дашкевича. А прослідкувати, чи ці дві постаті якось пов’язані між собою неможливо. Та й загалом, кажуть історики, ретельно дослідити біографію Дашкевича не вдається. Адже факти з його життя овіяні легендами. Яким насправді був староста черкаський і канівський – дізнавалася Олена Берестенко.

Вона така одна на всю Україну. Вулиця, названа на честь шляхтича Остафія Дашкевича. Спершу Парадна, Лікарняна та Карла Маркса. Згодом – Запорізька. Зрештою – Дашкевича. Відомостей про особисте життя винуватця назви небагато. А ті, що є, переплітаються з легендами та переказами.

Юрій Михайлюк, доцент кафедри історії та етнології ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Наприклад, Богдан Сушинський, український історик, наводить, що Дашкевич там десь навчався за кордоном. Закінчував там університети. Але цьому немає жодного документального підтвердження, на яке історики повинні посилатися».

Дашкевич виступав у різних іпостасях. Унікальний дипломат, поліглот, відважний вояка. Та навіть основоположник прикордонної служби.

Юрій Михайлюк, доцент кафедри історії та етнології ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Запропонував, що для того, аби запобігати нападам татар, варто зібрати близько двох тисяч козаків, оселити їх на островах річки, збудувати низку фортець. Таким чином, по суті, створити прикордонну службу Великого князівства Литовського».

З ім’ям шляхтича пов’язана і друга назва українських козаків.

Юрій Михайлюк, доцент кафедри історії та етнології ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Саме Остафію Дашкевичу належить честь бути одним із перших організаторів козацтва на Черкащині і в Україні загалом. Саме з назвою «Черкаси» часто пов’язують іменування козаків «черкасами». Оскільки найбільша чисельність козаків була тут, у районі Черкас. Вони вели надзвичайно активну діяльність».

Надзвичайно активним був і сам Остафій. Призначений на посаду черкаського старости в 1514 році, він увів нові повинності для населення. Його і поважали, і боялися водночас. Перекази свідчать: татари лякали Дашкевичем своїх дітей. На Запоріжжі його називали богатирем. Ідеалізувати постать Дашкевича не варто, вважає Юрій Михайлюк. Адже стиль управління Остафія був доволі жорстким. Хоча було б великою помилкою применшувати його роль у розвитку сучасних Черкас.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Канівчанина засудили до 7 років ув’язнення за збут наркотиків

Чоловіка з Канева визнано винним у незаконному зберіганні та збуті наркотичних засобів. Про це повідомляє пресслужба Черкаської обласної прокуратури.  Слідство...

На Черкащині викрили адміністраторів груп, які сприяли ухиленню від мобілізації

Служба безпеки України викрила двох адміністраторів груп у Telegram, Viber і Signal, які поширювали інформацію про локації мобільних блокпостів...

Цікаве:

Гравіювання на шкірі: як змінювалась його роль в історії

Гравіювання на шкірі – це техніка, яка має багатовікову...

Як під’єднати телефон до комп’ютера?

Під час купівлі нового телефона в комплекті обов'язково має...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x