День скорботи. Рівно 70 років минуло з початку Великої Вітчизняної війни. Вранці 22 червня 1941 фашистська Німеччина без будь-яких попереджень, напала на Радянський Союз. У перші дні війни понад 500 молодих черкасців добровольцями пішли на фронт. А на Черкащині діяли 8 партизанських загонів. На різних фронтах Великої Вітчизняної воювали майже 300 тисяч містян, а 13 тисяч брали участь у партизанському русі. Разом із очевидцями та істориками хроніку тих подій намагалася відтворити Марія Гаврилян.
Із цього радіоповідомлення для мільйонів громадян Радянського Союзу почалися 4 роки чорної скорботи. Влітку 41-го Німеччина вторглася на територію СРСР. Ростиславу Радченку тоді було 13 років. 22 червня 41-го він запам’ятав назавжди.
Ростислав Радченко, очевидець Великої Вітчизняної війни: «Первое, что увидели, – это армада немецких самолетов, шедшие в сторону советской территории».
Батько Ростислава Петровича був військовим. Того дня родина бачила його востаннє.
Ростислав Радченко, очевидець Великої Вітчизняної війни: «Прибежал листовой из военной части. Помню, отец в легкой форме. Последний раз я его видел таким…»
До Черкас війна дійшла рівно за тиждень після офіційного оголошення.
Людмила Риндіна, старший науковий співробітник Черкаського краєзнавчого музею: «29 июня впервые над городом появились немецкие самолеты, впервые город был подвержен бомбардировке. В середине июля военные действия развивались на территории Черкасской области».
Найактивніші бої на території Черкащини були всередині серпня. Тоді наші війська покинули місто та перейшли на лівий берег Дніпра. З того моменту почалася окупація Черкас. Вона тривала 843 дні та завершилася лише у грудні 43-го.
За роки війни Україна втратила від 8 мільйонів громадян. Цілком чи частково зруйновані 10 тисяч міст і сіл. Черкаси втратили більше 4,5 тисячі черкасців, із них близько 2 тисяч дітей. День початку Великої Вітчизняної, 22 червня, згідно з указом Президента від 17 листопада 2000 року відзначають, як День скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні.