Загальнонаціональною хвилиною мовчання черкасці цими вихідними вшанували пам’ять жертв Голодомору 32-го – 33-го років минулого століття. На знак вшанування загиблих, у місті також відбулися численні покладання квітів до пам’ятників жертв голодоморів і політичних репресій та мітинг-реквієм. За упокій душ жертв геноциду у місцевих церквах відслужили панахиду. Потому черкасці взяли участь у загальнонаціональній акції «Запали свічку». Долучилися до неї і наші кореспонденти. Калейдоскоп поминальних подій – дивіться у сюжеті далі.
Колективізація. Народний супротив. Сталінські репресії. Голодна смерть мільйонів людей. У день пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій на Театральній площі черкасці пригадували реалії тих страшних років. У 32-33-му роках померло близько 10 мільйонів людей, це вдвічі більш, ніж у другій світовій війні. На Черкащині, зокрема, загинули 300 тисяч людей. Третина з них – діти.
Володимир Гресь, голова Черкаської облради: «Ми сьогодні прийшли вшанувати пам’ять тих, хто загинув в ті далекі роки. Ці люди, як і ми, хотіли жити, хотіли любити, хотіли працювати, хотіли ходити до школи, але не судилося».
У той час, як люди помирали від голоду, Радянський Союз у 32-му експортував за кордон три з половиною мільйони тонн зерна та відмовився від допомоги світового співтовариства.
Владика Іоанн, архієпископ Черкаський та Чигиринський: «Сільські громади були згуртовані, щоб дати відсіч підступному правительству й те, що не змогли зробити мечем, зробили ось у такий підступний спосіб – голодомором».
Пригадували чорні сторінки історії й пересічні черкасці, що стали учасниками мітингу-реквієму. Здебільшого це люди старшого віку. Що не людина на майдані – то історія. Одна – страшніша за іншу.
О 16:00 розпочалася загальнонаціональна хвилина мовчання, потому – всеукраїнська акція пам’яті «Запали свічку». Черкащани запалили свічки в пам’ять про загиблих в роки Голодомору й виклали символічний хрест з лампад. Він був покликаний нагадати усім і кожному: Україна – пам’ятає, а світ – визнає голодомор 32 – 33 років геноцидом українського народу.