Чорнобильці припинили голодування. Таке рішення Всеукраїнська координаційна рада чорнобильських організацій ухвалила вчора пізно ввечері. Причин кілька. Голодувальники похворіли, до того ж погіршилася погода. Нагадаю, чорнобильці голодували просто неба впродовж дев’яти днів навпроти Кабміну. Намети їм ставити заборонили. Без їжі відстоювали свої права майже чотири десятки людей. Серед них і восьмеро чорнобильців із Черкащини. І хоч вони припинили голодувати, та рук опускати не збираються. Як далі боротимуться, розкаже кореспондентка ВІККА-НОВИН Ольга Скорик.
На 25-ті роковини аварії на Чорнобильській АЕС ліквідатори змушені голодувати під стінами Кабміну. Так домагаються виконання судових рішень про виплату пенсій. Наголошують, вони не пільгові, а законні. Олександр Петренко та Борис Бродовський – голодувальники. Представляли Черкащину. Та, зрештою, пішли ні з чим.
Олександр Петренко, голова штабу Чорнобильського руху Черкаської області: «Двічі на рік лягти на лікування – це викинути 4 тисячі на ліки, коли 1100 отримувати. Це 13 тисяч у рік пенсії. Тисячі із них викинути. Плюс 600 грн. Кожен місяць за квартплату (це 50%). І виходить, щоб прожити рік – 2 тисячі гривень. Можна 2 тисячі гривень прожити рік?!».
Борис Бродовський, інвалід-чорнобилець: «Прем’єр-міністр каже: я не можу дозволити, щоб ветерани та інваліди війни отримували менше, ніж чорнобильці. Ганьба! Зроби так, щоб інваліди війни отримували стільки, скільки й ми. А вони пішли на змову. «Союз. Чорнобиль. Україна» і 5 областей України підписали меморандум як на рівні областей, так і України. Перестрахувались. Тільки не знаю, як соціальну напругу в суспільстві будуть зменшувати».
Чоловіки називають себе пересічними чорнобильцями та критикують дії керівної верхівки громадської організації «Союз. Чорнобиль. Україна» та обласного осередку за меморандум, укладений із владою. Мовляв, їхні інтереси очільники не захищають.
Борис Бродовський, інвалід-чорнобилець: «Ми, коли почитали меморандум, взялися за голову. Чекайте, хлопці, а чому ви підписуєте меморандум. Ми вибрали владу. Те, що в меморандумі, влада повинна робити й без нього».
Олександр Петренко, голова штабу Чорнобильського руху Черкаської області: «Якщо беретеся керувати, то керуйте всіма людьми, відстоюйте права всіх чорнобильців. Вони відстоюють тільки свої права».
Такі дії призвели до розколу всередині чорнобильської організації, зауважують голодувальники. Про це заявили представники вже кількох областей. Голова ж Черкаської обласної організації «Союз. Чорнобиль. Україна» такі закиди чорнобильців називає справами політичними. Переконаний у необхідності підписання меморандуму.
Володимир Болтінков, голова обласної ГО «Союз. Чорнобиль. Україна»: «На меморандуме мы 4 раза выходили из переговорного процесса, прежде чем был подписан меморандум. Когда говорят, меморандум плохой, забывают об одном, что если б не было меморандума, то уже с 1 октября все льготы и компенсации чернобыльцам выполнялись бы в ручном режиме Кабмином. То есть они, практически, были бы сведены на нет».
Та для чорнобильців подібне – не аргументи. Вони разом із соратниками з усієї України хочуть переобрати голову «Союзу. Чорнобиль. Україна» Юрія Андрєєва. А очільника обласної організації змусити з ними рахуватися. Бо черкаські ліквідатори розбрату не хочуть.