Що ми п’ємо? Наші журналісти шукали в Черкасах якісну питну воду. Разом із місцевими санепідеміологами досліджували живильну вологу з пересувних і стаціонарних пунктів розливу. Фахівці констатують: не всі підприємці дбають про якість рідини, яку продають. Тому спеціалісти радять кожному з нас бути обачними. Що саме треба пильнувати при купівлі води, дізнавалися наші кореспонденти.
Людей із баклажками, що чекають на цистерну з водою, можна побачити ледь не в кожному дворі. Більшість із них купують воду саме з машин, бо водопровідній віри не ймуть.
Ольга, жителька м. Черкаси: «Из крана техническая вода идет, очень плохая и очень жесткая. Я ее отстаиваю. Потом кипячу. А это вода хорошая. Меня устраивает».
Геннадій, житель м. Черкаси: «Специальных нет сведений, какая эта вода. Но мы чувствуем, что эта вода не годится для употребления в пищу. Поэтому и берем».
Євген, житель Черкас: «Пьем с крана. А эту берем на чай».
Ми вирішили перевірити, чи можна довіряти купленій воді. Для цього запросили працівників санепідемслужби взяти її проби.
Тетяна Зінченко, лаборант-бактеріолог: «У побутових умовах мікробне забруднення води ми побачити не зможемо. Це тривалий процес, який потребує спеціальних середовищ і умов вирощування мікроорганізмів, термостатування обов’язково. Протягом перших 24 годин ми можемо побачити тільки ріст, із яким ще довго-довго працюватиме лікар».
Нині воду в автоцистернах до Черкас возять 5 підприємців. Її беруть зі свердловин у сусідніх селах – Думанцях, Нечаївці, Леськах, Свидівку. Ще кілька бізнесменів продають очищену водопровідну воду.
Іван, житель м. Черкаси: «Вважаю, що державна – найчистіша. Та, що привозна, звідки я знаю, де її набирають?».
Узяти воду на аналіз нашій знімальній групі не вдалося лише в одного підприємця, що постачає її з Нечаївки. У решті, за результатами лабораторних досліджень, санепідеміологи відхилень від норм не знайшли.
Людмила Затуливітер, фельдшер-лаборант: «Перевищень по пунктах розливу в нас не було. Вода відповідає нормам ДержСанПіНу».
Утім головний санітарний лікар Черкас нарікає: не всі підприємці вчасно возять воду на аналізи. Хоча за стандартами мають це робити не менш аніж раз на тиждень. Через це фахівець радить громадянам бути пильними та запитувати у продавців води спеціальний протокол лабораторних досліджень.
Василь Загородній, головний державний санітарний лікар м. Черкаси: «Якщо такого документа немає, це може свідчити про те, що цю воду взагалі не досліджували. Або навіть більше – що її набрали з крана чи зі свердловини, яку не досліджували. Вода небезпечна для вживання».
Тому разом із порцією купленої води можна придбати собі різні кишкові інфекції. Адже догляд за цистернами – на совісті підприємців.
Григорій Краснощок, продавець води: «Доглядаю за ними раз на 2 тижні. Мию періодично бочки – або яблучним оцтом, або лимонною кислотою. І періодично, 2 рази на рік, санстанція обробляє бочки розчинами спеціальними».
А от чистота баклажок для води – справа самих покупців. Спеціалісти не радять користуватися пластиковою тарою. Найкраще – зберігати воду у скляному чи емальованому посудові.
Галина Мельник, лікар: «Вона повинна бути свіжою. Вона має кисень. Він транспортує всі поживні речовини в нашому організмі, виводить токсини. Тому коли вона постоїть 2-3 дні, там уже кисню просто немає. Воду потрібно пити з якогось джерела, яке тече, яке збагачується киснем. Найкращий варіант – це, звичайно, кран».
Воду з крана фахівці радять пропускати через фільтр. Адже поки рідина дійде до вашої домівки, дорогою може назбирати купу шкідливих речовин.
Олена, житель м. Черкаси: «Коли виймаєш фільтр, то він набагато важчий, аніж той, який купувався відразу».
Утім варто пам’ятати, що і фільтри повністю не убезпечать вас від шкідливих мікроорганізмів. Тому кожному з нас треба покладатися лише на себе.