Кредитний зашморг все тугіше затягується на шиях черкасців. Найбільше побиваються ті, хто свого часу позичав у банків долари. Сьогодні мають переплачувати у рази дорожче. От тільки, говорять, немає чим. Зі своєю бідою прийшли під черкаське відділення Нацбанку. Чим завершився "Кредитний майдан" по-черкаськи – знає наша Катерина Ковбій.
Ранок кільканадцяти черкасців починається з мітингу. Під місцевий Нацбанк вони прийшли за підмогою. Черкащанка Вікторія взяла валютний кредит п’ять років тому. Тоді за долар правили чотири шістдесят. Тепер же разом із ціною на валюту до неба підскочила і сума її позики.
Вікторія Заруба, мітингарка: "Кредит, який я брала в переводі в національну валюту був 190 тисяч. На сьогоднішній день я банкові виплатила триста. І залишок по тілу залишається ще більше ніж півмільйона. Банк на сьогоднішній день запропонувати нічого, окрім реалізації квартири на їхніх же умовах і вигнати мене з малою дитиною, з моєю сім’єю, нас на вулицю".
Колега Вікторії по нещастю – Олександр має схожу історію. Зі своєю мінімальною зарплатнею він просто не може віддати банкові позичене.
Олександр Руденко, мітингар: "Ми не говоримо про те, що ми не хочемо йог платити. Ми його не можемо платити. І ми хочемо щоб нам пішли на зустріч. По суті на сьогоднішній день ми практично всі повиплачували кредити в повному обсязі, але у зв’язку з тим, що наша банківська сфера не досконала, виходить що ми маємо виплати по дві, а то й три квартири. На таку суму грошей можна було купити будинок, а не те, що квартиру".
Черкаські жертви валютних позик кілька місяців тому об’єднались у "Кредитний майдан". Такі, кажуть, є по всій Україні. От тільки вирішити свою проблему їм поки не вдається.
Олена Олейнікова, мітингарка: "Перші роки людина платить тільки відсотки. І коли у людини стаються якісь проблеми, з’ясовується, що тіло майже не гашене. І людині пропонують забрати у неї всю квартиру, нічого їй не залишити. При тому, що людина декілька років платила".
Вислухати мітингарів вийшов головний банкір області. От тільки допомогти їм, говорить, не в силах.
Сергій Забудський, начальник управління Національного банку в Черкаській області: "На жаль, ця проблема лежить не в площині Національного банку, оскільки тут є валютні ризики і за рахунок девальвації національної грошової одиниці наші громадяни зазнали значних втрат. Нацбанк рекомендував кожному банку індивідуально підходити до таких позичальників і створити для них лояльні програми. На жаль, не всі банки це виконують".
Мітингарі ж налаштовані рішуче. Кажуть, якщо не тут – шукатимуть правди вже в столиці.
Вікторія Заруба, мітингарка: "Але ми об’єднані. Ми свого доб’ємося. Ми зараз стоїмо тут, завтра ми будемо під верховною радою, під національним банком у Києві. І я думаю, нашу проблему поборемо".