Тверезі вечірні Черкаси не влаштовують… підприємців. Вони оскаржують у суді рішення депутатів міськради, яке обмежує реалізацію алкоголю та тютюну після 22 години. Власники цілодобових кіосків і магазинчиків говорять, що працювати за таких умов стане нерентабельно. Їх закриватимуть, звільняючи працівників. Владці ж переконують: старалися для громади. Мовляв, доступність випивки породжує п’яні дебоші та ріст злочинності. За інформацією правоохоронців, у жовтні, коли заборона діяла, дрібного хуліганства в нічний час поменшало на 20%, а скарг на нічний галас – на 40%. Про конфлікт інтересів – Ірина Гришко у спеціальному репортажі.
Ірина Гришко, кореспондент: «Упродовж місяця в Черкасах тривали «безалкогольні сутінки». Аби містяни менше пили, а відтак – порушували громадський порядок, депутати заборонили торгувати спиртним і сигаретами після 10 години вечора. Утім нині їхнє рішення призупинене».
У місті більше тисячі МАФів – закладів торгівлі з площею менше 30 м. кв. У них продають переважно тютюн та алкоголь. 18 таких торгових точок-зупинкових комплексів у підприємця Олени Балачій.
Олена Балачій, приватний підприємець: «Обмежень, коли видавали дозволи не було, а тепер торгувати тим, чим я торгую, не можу. Я повинна торгувати чи газетами, чи журналами. Це порушує всі мої плани…»
Аби налагодити новий бізнес, каже жінка, знадобиться час і додаткові інвестиції, а побудовані в кредит об’єкти ще не окупилися. Рішенням міської ради обурені й решта підприємців. Моральність рішення вітають, та збиткувати не хочуть.
Олег Лисак, приватний підприємець: «Я особисто не п‘ю та не палю, я проти тютюну й алкоголю, щоб його не лише після 22 години не продавали, а й по всій Україні».
Цього тижня, повідомив він, скличуть при облдержадміністрації Раду підприємців. На порядку денному – головне питання.
Олег Лисак, приватний підприємець: «Відповідність посадам людей, котрі готують проекти незаконних рішень і юрвідділу міської ради».
Юрист підприємців Оксана Ткаченко переконує: рішення не законне. Мовляв, якщо умови торгівлі змінюють, тоді й вартість ліцензій і патентів треба переглядати.
Оксана Ткаченко, юрист організації роботодавців Черкаської області у сфері послуг: «З огляду на статтю 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування» та пункту 13 постанови Кабміну «Про порядок надання торговельного обслуговування населення», МВК не може обмежувати роботу МАФів, які належать до дрібно-роздрібної мережі».
За словами підприємців, рішення депутатів виллється в безробіття 5 тисяч черкасців і банкрутство дрібних підприємців. Однак скільки саме втратить бізнес із нічної виручки, не порахували.
Олег Лисак, приватний підприємець: «Я точно не готовий сказати, але точно вночі працювати стане нерентабельно».
А ось у муніципальній інспекції Черкаського міськвиконкому переконані: жителям міста за новими правилами житиметься спокійніше. Там кажуть, що рішення виконують на 90%, лише деякі підприємці його саботують. Таких викликають на адмінкомісію та штрафують.
Ольга Швець, начальник муніципальної інспекції МВК: «Є таке побажання територіальної громади, яке ми намагалися врахувати, щоб у кіосках не торгували спиртними напоями та сигаретами».
Щоправда, думки людей різняться.
Аліна, жителька м. Черкаси: «Тютюном – не згодна, а алкоголем – згодна. Тютюном не тому, що сама палю, алкоголь – зрозуміло, це підлітки, розбещення і таке інше, але коли людина їхатиме через наше місто та не зможе купити сигарет, якщо вона курить, це неправильно».
Іван, житель м. Черкаси: «Звичайно, незручно і мені, і всім людям, які палять. Це ідіотизм, я вважаю».
До обмеження продажу алкогольних напоїв і тютюну вдаються й у інших містах – Львові, Тернополі, Києві. За кордоном ці товари продають у спеціалізованих магазинах, так само обмежуючи їх реалізацію в часі. Міський голова Черкас переконаний: невдовзі європейська практика дійде й до України.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Я на цьому тижні спілкувався з урядовцями, і наші дії підтримали. Вже після нового року може бути ухвалене рішення про заборону торгувати спиртним у магазинах увечері по всій Україні. Тоді такі судові позови втратять сенс».
Черкасці до новацій уже готові. Про це свідчить опитування містян на сайті телеканалу «ВІККА»: 46% його учасників ідею «безалкогольних сутінок» підтримали. Тим часом за скаргою підприємців рішення сесії міськради суд призупинив. Остаточну ухвалу має винести 23 листопада.