Черкаси стали 26 містом України, яке підписало «Угоду мерів». Вона передбачає об’єднання зусиль для боротьби з глобальним потеплінням. А також впровадження енергоощадливих технологій та альтернативних джерел енергії. Це відбулося під час конференції «Впровадження «Угоди мерів» як шлях до енергетичної безпеки України». Вона тривала в Черкасах упродовж двох днів – 15-16 травня. На неї учора завітав і перший віце-прем’єр України Валерій Хорошковський. Виступаючи перед присутніми, мер Черкас Сергій Одарич поділився позитивним досвідом Черкас із втілення в життя енергоощадливих технологій. Далі – в сюжеті.
У Черкасах вивели новий різновид українського патріотизму – комунальний. Лише той, хто використовує енергозаощаджувальні технології та утеплює свої оселі, дбає про державу, вважає міський голова Сергій Одарич. Щороку витрати бюджету на закупівлю дорого російського газу збільшуються. Будинки не утеплюють, тарифи зростають, а Україна втрачає енергетичну незалежність.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Справжнім патріотом себе може вважати та людина, яка утеплила свою хату, свою квартиру, зменшила споживання газу».
Черкаси на 70% можуть обійтися без блакитного палива, заявив мер на конференції, присвяченій енергетичній безпеці України. Вугілля, тирса та навіть очерет стають панацеєю від дорого російського газу. Наступний крок – економія всіх видів енергії – тепла, електрики та води. Лічильники, встановлені в бюджетних закладах Черкас, уже дали свої результати.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Маємо 49% зменшення споживання електроенергії. Знову ж таки, підкреслюю, це без якихось мільйонних інвестицій, це просто самодисципліна в цих закладах і якийсь ефект змагальності».
Газу, який видобувають в Україні, не вистачає і промисловості, і населенню, каже перший віце-прем’єр України Валерій Хорошковський, який теж відвідав конференцію в Черкасах.
Валерій Хорошковський, перший віце-прем’єр України: «Ми переплачуємо за постачання газової сировини таку суму, яку держава витрачає на всю галузь охорони здоров’я».
Коли б українці навчилися берегти та заощаджувати енергоресурси, це б значно поліпшило макроекономічні показники.
Валерій Хорошковський, перший віце-прем’єр України: «Якби не наші витрати на енергоресурси, то Україна б мала цілком пристойний платіжний баланс, тобто позитивний».
Проблему потрібно вирішувати комплексно, переконані експерти.
Анатолій Копець, експерт проекту: «Ту проблему, яку ми сьогодні порушуємо, – сталого енергетичного розвитку кожної окремої громади, кожної сім’ї, суспільства в цілому, – неможливо вирішити тільки згори або тільки знизу. Потрібна синергія, об’єднання всіх цих зусиль».
Черкаси залишаються в авангарді міст, що дбають про енергоефективність. Яскраве підтвердження цьому – встановлення біо-котла, що працює на трісці та сухому гіллі.
Павло Карась, директор КП «Черкаситеплокомуненерго»: «Загальна сума економії – десь до 4 млн. грн. на рік».
А що більше черкащани заощаджуватимуть, то меншими будуть комунальні тарифи, кажуть фахівці. Хоча міський голова вважає інакше: якщо держава припинить стримувати ріст тарифів, це спонукатиме платників ще економніше ставитися до благ цивілізації.