Черкасців, невдоволених роботою місцевих газовиків, більшає. Це завважують владці. У них – шквал скарг від обурених містян. Ті змушені днями, а то й тижнями сидіти на сухій пайці, бо не мають, на чому приготувати собі їжу. Сценарій комунальної халепи зазвичай один. Газовики приходять до будинку з плановою перевіркою. В одній із квартир не виявляється господарів. Перевіряльники тут же опломбовують цілий стояк і їдуть геть. Так у заручниках чужої війни опиняються навіть добросовісні споживачі. Усі подробиці – в сюжеті Вікторії Курченко.
Зустріч із газовиками для мешканців ось цього будинку по бул. Шевченка обернулася кількаденним пеклом.
Іван Подкидиш, мешканець будинку по бул. Шевченка, 243: «Перейшли, як кажуть, на «підніжний» харч. От сьогодні сніданок підігрівали на фотоприборівському приладі. Чай, звичайно, гріємо електрочайником».
Немає від плит користі і сусідам Івана Федоровича. У цьому під’їзді без газопостачання лишився стояк. На дошці оголошень – пояснення газовиків. До однієї з квартир їх не пустили. А у двох – неузаконені газові плити.
Неля Липкань, мешканка будинку по бул. Шевченка, 243: «Я добросовісно плачу за газове постачання, я дотримуюся правил техніки безпеки. Якщо наші сусіди поставили нове газове обладнання не через «Черкасигаз», нехай «Черкасигаз» надсилає їм штраф, але чому відключили газ усім?».
На боці обурених мешканців адвокат Олександр Тимчук. Такі методи роботи «Черкасигазу» він називає щонайменше неправомірними. Відповідно до Постанови Кабміну № 22-46, газовики можуть перекрити вентиля лише у випадку аварії, ремонту системи чи боргів. При цьому в кожну із квартир мають занести відповідні акти. Мешканці будинку по Шевченка запевняють, що таких і в очі не бачили.
Олександр Тимчук, адвокат, член Спілки адвокатів України: «Посилання підприємства, що щось там у інших абонентів, тому ми відключаємо весь будинок, тим самим порушимо умови договору, є неприпустимим. Колективної відповідальності, як такої, немає. Договір між підприємством, в цьому випадку ВАТ «Черкасигаз» і між кожним громадянином».
Блокаду всьому стояку чи навіть будинку газовики можуть влаштувати лишень, як зафіксують грубе порушення техніки безпеки, говорить юрист. І як не можуть втрапити до квартири-винуватиці – мають право тут же залучити правоохоронців, а не чекати господарів.
Віктор Беззубенко, 1-ий заступник міського голови м. Черкаси: «До газопостачання та техніки безпеки треба ставитися дуже відповідально, але ж, як завжди відбувається, таке потужне відомство, як «Черкасигаз», починає використовувати позицію техніки безпеки на свою користь. Монопольне ставлення до цього питання призвело до того, що до нас посипалося дуже багато скарг від жителів м. Черкаси».
У мерії головну причину «газових конфліктів» вбачають у недостатній поінформованості мешканців про візит газовиків. Мовляв, дехто може бути саме у відпустці за містом. Тому тут пропонують працівникам «Черкасигазу» та СУБів скооперуватися і про планову перевірку будинку повідомляти не оголошенням біля під’їзду, а кожного мешканця особисто. І щоби він письмо це засвідчив.
Віктор Беззубенко, 1-ий заступник міського голови м. Черкаси: «Ми це питання врегулюємо. Його буде знято раз і назавжди. Якщо справді ми не порозуміємося, я думаю, що до цього не дійде, нам доведеться звернутися до прокуратури та правоохоронних органів».
Правозахисники ж радять мешканцям, які вважають, що постраждали від газовиків, теж іти до прокуратури та суду. Вимагати компенсації моральної та матеріальної шкоди. Написати скарги слід і до Антимонопольного комітету України та споживчої інспекції.
Прояснити ситуацію та почути позицію самих газовиків ми запросили до студії виконувача обов’язків голови правління ВАТ «Черкасигаз» Сергія Буяна.
– Ми щойно бачили в сюжеті, як обурюються люди, які справно сплачують за газ, а їм його вимикають через дії сусідів. Поясніть, будь ласка, якими нормативними документами в такому випадку керується ВАТ «Черкасигаз». Чи, на Ваш погляд, це не суперечить договору з вашими абонентами, де не прописана колективна відповідальність?
– А на який термін, згідно з нормативними документами, «Черкасигаз» може припинити постачання газу в таких випадках?
– Скільком абонентам «Черкасигазу» на сьогодні припинено надання послуг із газопостачання через подібні причини?
– І наостанок, що порадите робити черкасцям, як, приміром, повернулися додому з роботи, а газопостачання до їхніх осель припинене. Куди звертатися по інформацію?