Новини на ВІККАВіККА-новиниЧеркасці досі пам’ятають, як божеволіли від голоду

Черкасці досі пам’ятають, як божеволіли від голоду

- Advertisment -

Їх катували голодом, доводили до відчаю, божевілля та людоїдства. Завтра, 23 листопада, по всій Україні запалять свічки в пам’ять про жертв Голодомору. Від трьох до десяти мільйонів українців закатували за наказом Сталіна в 1932-33-му роках. Очевидець Голодомору, герой нашого наступного сюжету, пригадує: у Кремлі не приховували, що хочуть провчити непокірне українське селянство. Про два роки голодного пекла – далі з перших уст.

 

Життя Олексія Слюсаря назавжди розділилося на два періоди: до та після Голодомору. На очах 9-річного хлопчика пухли з голоду сестри, брати та батько. Всі померли. Хто не міг бачити, як мучаться рідні, накладав на себе руки, пригадує дідусь.

Олексій Слюсар, очевидець Голодомору: «Наприклад, мого товариша мати. Приходимо, а вона отак на вірьовці над піччю висить. Отак і загинула. Це все я бачив!».

Заможне село вмить перетворилося на пекло, пригадує чоловік. Вулицями ходили не люди, а голодні привиди. Вони марили їжею.

Олексій Слюсар, очевидець Голодомору: «Коло дядька Панаса було кладовище. Він казав, що там щодня людей загортають. Я пішов. Там чоловік сім мертвих загортають. Дехто ще ворушився. Живі люди ще… ворушились. А їх хоронили».

Утікати від голодного божевілля хлопчик, за порадою сусідки, кинувся на кордон із Росією. Туди, наляканий і вже теж опухлий із голоду, дістався товарним потягом. Рятівний шмат хліба отримав із рук милосердної росіянки.

Олексій Слюсар, очевидець Голодомору: «Така невеличка хатка. Вона сама жила. Накришила мені в миску хліба. І я їм, худий такий. А вона плаче біля мене… То й мені шкода було».

У Росії, пригадує Олексій Слюсар, голоду не було. Від недоїдання стогнала лише Україна.

Олексій Слюсар, очевидець Голодомору: «Сталін, Каганович, Молотов казали: надо проучить хохлов непокорных. У Росії ж голоду не було. Якби це не геноцид був, то Росія б поділилась б із нами. Дала б нам по пайочку».

Для родини Слюсарів тема Голодомору – одна з найболючіших. І через 80 років після трагедії пенсіонер пам’ятає кожен голодний день.

Тамара Слюсар, дружина: «Він завжди крихти збирає. Каже: не розкидайте та не псуйте хліб. І хто не пережив Голодомор, той не зрозуміє. І я розумію, хліб не можна викидати. Це – Божий дар».

Попри пережите, Олексій Слюсар – оптиміст і жартівник. Каже: покидати цей світ не боїться, бо зазирнув у вічі смерті ще в дитинстві. Від страшних спогадів рятується малюванням. Пише картини щоденно. Його мрія – померти з пензлем у руках.

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах п’яний водій, рівень алкоголю в крові якого перевищував норму у 12 разів, спричинив ДТП

На вулиці Надпільній сталася ДТП за участі автомобілів Mazda 3 та Toyota Rav-4. Водій Mazda під час зустрічного роз’їзду...

На Черкащині проведуть режимні виміри споживання електроенергії

15 січня 2025 року в Черкаській області, за розпорядженням НЕК «Укренерго», відбудуться режимні виміри погодинного електричного навантаження. Про це...

Цікаве:

Чому моторна олива 10w40 є популярним вибором для водіїв?

Моторна олива 10w40 користується популярністю серед водіїв завдяки своїй...

Які переваги мають всесезонні шини 225/50 R17?

Сезонна заміна гуми — справа досить клопітка і недешева....
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас