Безгосподарські Черкаси. На сьогодні в місті більше 10 кілометрів нічийних комунікацій. Зокрема, 5 кілометрів теплотрас, стільки ж водопровідних труб і більше кілометра каналізаційних. Як якась із цих мереж рвоне, то ремонтувати її фактично немає права жодне з комунальних підприємств. Більше того, в Черкасах ще й є зо два десятки будинків, які мають господарів лише на папері. Їхні мешканці живуть за межею цивілізації. Бо чекати порятунку немає від кого. Про перспективи нічийного майна розкаже Марія Гаврилян. Далі – її спеціальний репортаж.
Мешканці гуртожитку, що по Одеській, 14 майже десятиліття живуть без гарячої води. Перебої мають і з холодною, а також з електрикою. За останні чверть століття ремонт тут робили хіба що раз, і то косметичний у під’їзді.
Тетяна Василевська, мешканка гуртожитку по вул. Одеська, 14: «Стеля тече, штукатурка сиплеться. Ти можеш у будь-який момент прийти та не знаєш, що тебе чекає».
Власник цього гуртожитку – підприємство-банкрут «Обрій». Утім такий статус не заважає йому щомісяця брати з мешканців плату за комунальні послуги. Хоча вони їх і не бачать. Натомість спостерігають, як будинок перетворюється на руїни. Так живуть мешканці ще 25 гуртожитків у місті. Їх балансоутримувачами є переважно фірми-банкроти «Обрій» та СТОВ «Черкаси».
Ірина Удод, директор департаменту економічної політики та розвитку МВК: «Ми працюємо в напрямку прийняття в комунальну власність гуртожитків. Є затверджена програма до 2014 року».
До того часу, говорить головний економіст Черкас, всі де-факто нічийні будинки стануть власністю міста. За останні 4 роки воно вже взяло на свій баланс 16 гуртожитків. Та безгосподарські в Черкасах не лише будинки.
Олексій Леонов, заступник міського голови м. Черкаси: «Орієнтовно, за нашими даними, в місті близько 5 км теплотрас і десь стільки ж водопровідних труб безгосподарських. По каналізації – 1.2 км. Це мережі цукрового заводу, «Хімременерго», «Обрію».
Як якась із цих мереж рвоне, то ремонтувати її фактично немає права жодне з комунальних підприємств. Щоби не було лиха, так само, як і будинки та гуртожитки, місто щороку приймає на свій баланс і безгосподарські комунікації. Як обіцяє заступник міського голови, таких уже наступного року у Черкасах не лишиться.
Цьогоріч мрія мешканців будинків, що на Корольова, Лесі Українки та Одеській про гарячу воду та нормальне опалення здійснилася. Раніше за ці послуги відповідав збанкрутілий завод «Фотоприлад». Цьогоріч підприємство офіційно повідомило споживачів, що котельня не працюватиме. Для 2 тисяч черкасців опалювальний сезон міг взагалі не розпочатися.
Микола Кушнір, головний інженер КП «Черкаситеплокомуненерго»: «Тому ухвалено рішення МВК про будівництво мережі від Корольова, 32, яка приєднана до нашої котельні по Сумгаїтській, 13, і аж до мікрорайону по вулиці Одеській, Оборонній».
Тепломережу в 600 метрів комунальники проклали за кілька тижнів. Паралельно з «Теплокомуненерго», від безгосподарських мереж місто позбавляє і «Водоканал».
Сергій Овчаренко, директор КП «Черкасиводоканал»: «Ми планово їх виявляємо. Це складний процес, бо, наприклад, підприємства-банкрути часто не декларують свої мережі. Потім вони виявляться без господарськими. За 2010 рік ми прийняли на свій баланс близько 6,5 км водопровідних мереж та близько 4 км каналізаційних».
Ремонтують безгосподарські мережі здебільшого бюджетним коштом. Торік «Водоканал» отримав на це півмільйона. Цьогоріч комунальне підприємство взяло на баланс 3,5 км водогону та більше 6 км каналізації, якими раніше опікувався «Обрій». Гірші справи із внутрішньо будинковими мережами. Поки місто не взяло на свій баланс «обріївські» гуртожитки, вони лишаються проблемою винятково їхніх мешканців. Люди від цього не в захваті, але і не впадають у відчай. Дах латають самотужки, ремонти в коридорах та під’їзді теж власним коштом.
Надія Гасанова, мешканка гуртожитку по вул. Одеська, 14: «Самі збираємо гроші на ці ремонти. Ні рук, ні ніг не чую, але роблю, бо нам тут жити».