Новини на ВІККАВіККА-новиниАномальна зима 2011-2012

Аномальна зима 2011-2012

-

- Advertisment -

Календарний екватор. Півзими минуло, а морозів і снігу черкасці майже не бачили. Грудень був аномально теплим. Січень потішив містян по-справжньому зимовою погодою лише напередодні Старого Нового року. Морозними, натомість, обіцяють бути святки на Водохреще. Чого чекати від другої половини зими? Якими будуть наслідки «зимового тепла»? Як аномальні температури та відсутність опадів вплинуть на фауну Черкащини, майбутній урожай і зимовий туризм? Відповіді на ці питання і не тільки – у спеціальному репортажі Марини Лук’яненко.

2011-го середньодобова температура грудня при нормі -2,4, склала 2 градуси тепла. За спостереженнями черкаських метеорологів, минулорічний грудень став другим найтеплішим за останні 70 років.
Віталій Постригань, начальник Черкаського обласного гідрометеоцентру: «Така температура надзвичайно аномальна, нетипова для нашого регіону. Але такі теплі грудні вже спостерігалися на Черкащині. У 1960 році середня температура складала -3,3».
Перша декада січня виявилась теплішою за норму на 6 градусів. Це також суттєва аномалія, говорить Віталій Постригань. Перші заморозки місцеві синоптики очікують вже 16 січня. Температура повітря знизиться до 3-8 градусів морозу вдень та 5-10 градусів уночі. Ще холодніше буде на Водохреще. На охочих пірнути у крижану купіль, за попередніми прогнозами, чекає ясна погода та мінусові температури: 10-15 нижче нуля. Потому потеплішає. На лютий метеорологи прогнозують більш зимовий характер погоди з періодичними відлигами та мізерними опадами. На великий сніг цієї зими, за їхніми словами, чекати марно. Рясні опади – справа рук середземноморських циклонів. А в наших широтах останнім часом панують здебільшого атлантичні.

Аномальні температури та відсутність опадів не могли не позначитися на розвитку озимих с/г культур.
Віталій Постригань, начальник Черкаського обласного гідрометеоцентру: «За рахунок теплого грудня умови для загартування зимових рослин були малосприятливими. У подальшому, якщо будуть відсутні несприятливі агрометеорологічні явища, є вірогідність того, що озимина перезимує добре».
Зимівля с/г рослин, наголошують агрометеорологи, залежить, насамперед, від того, якою буде друга половина зими. З огляду на прогнози та слабко укорінені зернові, зимівля буде тяжкою, а умови для загартування рослин – далеко не найкращими.
Решта флори області нині перебуває в безпеці, запевняє кандидат біологічних наук Максим Гаврилюк. Адже інтенсивного розвитку рослин не відбувається.
Максим Гаврилюк, директор ННІ природничих наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького, доцент: «Ранньоквітучі рослини почали вегетацію, але теж для цих рослин нічого страшного, якщо випаде сніг. Тому будем сподіватися, що рослини добре перенесуть цю зиму».
А от птахам аномально тепла зима на користь. Їжі вдосталь та й хвіст, як-то кажуть, не мерзне.
Максим Гаврилюк, директор ННІ природничих наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького, доцент: «Ми, як орнітологи, які здійснюють багаторічний моніторинг орнітофауни нашого регіону, спостерігаємо, що після теплих зим більше виживає птахів».
Щороку на зимівлю в наших широтах залишається все більше видів птахів. Нині в Липівському заказнику близько 14 тисяч крижнів, трапляються також лебеді. До всього, цьогоріч на Черкащині тимчасовий прихисток знайшла гуска білолоба. Наша місцевість стала проміжною станцією для птахи, яка летіла з Тундри в Азовсько-Чорноморський регіон.
Максим Гаврилюк, директор ННІ природничих наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького, доцент: «Вони гніздяться в тундрі. Короткотривалий переліт здійснюють в нашій місцевості. Оскільки теплі погодні умови, вони залетіли до нас, далі летіти їм немає потреби».
Згубно аномально теплі грудневі температури вплинули на зимовий турбізнес Черкащини. Через теплу зиму відкриття гірськолижних трас на курорті «Водяники» затрималося. Плюсові температури не дають можливості укладати сніг на траси.
А от на моду, як виявилося, погода управи не має. Найдорожчий зимовий одяг – вироби з хутра норки – розходиться, немов за вікном лютує 20-градусний мороз.
Віктор Антоненко, модельєр: «Прошлогодние продажи, позапрошлогодние, этого года где-то одинаковые. Мех сейчас вообще приобрел новые формы, и летняя одежда сейчас шьется из него».
Не виключено, що дуже скоро хутро і справді не стільки грітиме, скільки прикрашатиме черкасців. Нещодавно національна метеорологічна служба Великобританії презентувала в Києві доповідь на тему «Наслідки зміни клімату». Згідно з нею, у цьому столітті в Україні середня температура повітря підвищиться на 5-8 градусів. Це призведе до скорочення морозно-снігового періоду в середньому на 50 днів. Кліматичні зміни, натомість, призведуть до зливових дощів у холодну пору року та збільшення періоду посухи влітку.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
попередня стаття
наступна стаття
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

На війні загинув уродженець Лисянщини

Додому на щиті повернувся черкащанин солдат Олександр Саєнко. Про це пише міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Військовий народився у...

У лісництві на Черкащині вирощують унікальний гібрид лимона й апельсину

Уже понад 30 років у Корсунському лісництві вирощують лимони Мейєра — унікальний гібрид лимона й апельсина. Починалося все з...

Цікаве:

Як під’єднати телефон до комп’ютера?

Під час купівлі нового телефона в комплекті обов'язково має...

Пральна машина Electrolux – особливості, зручності, поширені поломки

Пральна машина Electrolux – це техніка преміум-класу, відома своєю...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x