Вода зелена, а риба – мертва. На Черкащині масово гине річкова живність. Від нестачі кисню вона душиться та підіймається на поверхню, яку заполонили синьо-зелені водорості. Що спричинило рибну згубу, а головне, чи хтось її ліквідує – знає Яна Федоровська.
Яна Федоровська, кореспондент: "Протяжність цього каналу – три кілометри. Весь він був устелений мертвою рибою"
Ці поодинокі рештки тварин – лише залишки від масового мору. Напередодні, говорить тамтешній рибак Володимир, їх були тисячі. Спокійна ловля для нього та інших завершилась порятунком каналу. Вони власноруч виловлювали змертвілля.
Володимир, рибак: "Я не спеціаліст, але треба, щоб була проточна вода і така температура. Гниє все, і згорає кисень"
Рівень кисню на підвідному каналі впав до рекордних двох десятих. Мінімальна ж норма становить чотири одиниці, уточнюють в рибоохороні. Все – через аномальну спеку, яка спричинила цвітіння водоростей.
ДмитроДядик,начальникуправлінняРибоохоронив Черкаській області:"Вони витягують кисень, а тоді спливають на поверхню і не дають доступу сонячним променям до води. Не відбувається процес фотосинтезу. Тобто не відновлюється кисень у воді"
Мертву рибу зібрали, її чекає утилізація. Ще живу – взялися рятувати. Для очистки водойми поставили ось такі помпи. Вони зменшують цвітіння синьо-зелених водоростей.
Олександр Криворучко, директор департаментуз питань цивільного захисту та оборонної роботи ЧОДА: "Обмежили доступ до цього каналу, щоб не було реалізації дохлої риби. Хоча і ветеринарна лабораторія брала аналізи риби на захворюваність. Захворюваність не підтвердилась. Підтвердився тільки низький кисню у воді"
Для масштабного наповнення киснем, у воду випустили 8 тон вапна. Воно, запевняють, не шкідливе ані для живності, ані для людей.
Микола Поповіченко, начальник правобережного міжрайонного управління водного господарства: "Збагатить киснем іншими методами – нереально. Саме реально – це вапно. Тут, на цьому каналі, ситуація ця вперше. Скільки я згадую, з 86 року канал існує, така ситуація вперше"
Відновитися рибність може лише з нересту природним та штучним шляхом. Для цього необхідно мінімум чотири роки.