Інсульт помолодшав. 30% черкащан працездатного віку потрапляють до лікарень із таким діагнозом. Раніше цю хворобу медики виявляли в людей пенсійного віку. Сьогодні через постійні стреси та нервові розлади молоді люди страждають на раптову слабкість, оніміння частин тіла та головний біль. Лікарі вже не перший рік б’ють на сполох. Як жити «без нервів», своїм досвідом діляться ті, хто щойно переніс гіпертонічний криз та інсульт.
Із гіпертонічними кризами та інсультами пацієнтів «по швидкій» привозять щодня.
Юрій, пацієнт неврологічного відділення: «Я раніше не звертав увагу, до лікарів не звертався. Бік відібрало. Сказали, високий тиск».
49-чоловік і не підозрював, що стоїть за крок до інсульту. З цим діагнозом Неля з сусідньої палати потрапила в неврологічне відділення. 45-річній жінці просто на роботі стало погано: відібрало ліву руку, почала погано бачити та говорити.
Неля, пацієнт неврологічного відділення: «Злякалась, відібрало мову. Ліва рука оніміла. Страшно стало».
У всьому винні її нервові переживання через нову роботу, стверджує пацієнтка. Жінка довгий час не працювала, вийшла з відпустки та розхвилювалася. Через роботу на лікарняному ліжку ледве не кожен другий.
Людмила, пацієнт неврологічного відділення: «Напружений графік роботи, емоційна робота, нервові стреси. Все це призводить до нашої хвороби».
Нервові розлади та стреси – це лише одна з причин виникнення інсульту. Інша, не менш важлива, – спадковість.
Неля, пацієнт неврологічного відділення: «У бабусі зоб, у батька й матері гіпертонія. В мене вже 20 років досвіду».
Завідувачка неврологічного відділення Наталія Яковлева таких пацієнтів знає в обличчя. Два-три рази на рік вони потрапляють до лікарні. У всіх однакові симптоми – раптова слабкість, оніміння частин тіла, головний біль, втрата рівноваги, високий тиск.
Наталія Яковлева, завідувачка неврологічного відділення 3-ої міської лікарні: «Прості люди не розуміють основних ознак інсульту. Це не самостійна хвороба. Вона виникає на тлі гіпертонічної хвороби, церебрального атеросклерозу, цукрового діабету, особливо в молодих жінок, які вжмвають гормони».
Ті, хто в групі ризику, мають не забувати про профілактику. Це єдиний спосіб уникнути повторного інсульту та знову не опинитися під крапельницею.
Наталія Яковлева, завідувачка неврологічного відділення 3-ої міської лікарні: «Хоч би один раз у півроку здати аналізи. Раз у тиждень поміряти тиск. Якщо раптова слабкість, дзвін у вухах і голові. Може бути короткочасним такий прояв, але на це треба звернути увагу».
Збільшення неврологічних захворювань – давня соціальна проблема. Лікарі безпорадно розводять руками, адже не вони відповідають за безробіття, бідність і соціальну несправедливість. Медики переконані, що через соціальну нестабільність люди втрачають душевну рівновагу, відтак опиняються на лікарняному ліжку.