День Конституції – саме час згадати про права людей. У статті 28-й Конституції України зазначено: «Кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському, або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню». Та це право людини часто порушують і в світі, і в Україні. 26 червня відзначають Міжнародний день на підтримку жертв тортур. Про це – наступний сюжет.
Більше 10 років Тамара Рафальська намагається добитися справедливості щодо сина. Його не лише незаконно, за її словами, посадили, але ще й піддавали тортурам у місцях затримання.
Тамара Рафальська, мати жертви тортур: «Били палицями, кульки надівали – робили задуху. Підключали електричний струм. І потім після цих знущань йому зробили дві операції із видалення забійних гнійних гематом. Була розбита голова, були рубці на спині, на грудях».
І подібних випадків в Україні чимало. У Міжнародний день на підтримку жертв тортур правозахисники вимагають створити ефективну систему розгляду скарг на дії правоохоронних органів.
Тетяна Мазур, директор Amnestу International в Україні: «За певними оцінками, декілька сотень тисяч людей стають жертвами міліцейського свавілля щорік».
За словами правозахисників, тортури в місцях затримання застосовують із метою добитися свідчень від жертви.
Валерія Лутковська, омбудсмен: «Тільки як докази перестануть визнавати ті докази, які отримані через тортури під час досудового слідства, з цієї миті не буде взагалі сенсу в тортурах».
Того ж дня, біля посольства КНР говорили і про тортури в китайських в’язницях. Мати цього китайця за приналежність до духовної практики Фалуньгун більше 10 років перебуває у в’язниці, де неодноразово піддавалася знущанням.
Учасник акції: «Два тижні моїй мамі не дозволяли спати. Це дуже важкий стан для людини. Її підвішували за наручники і постійно били, так, що навіть зламали палець».
Фалуньгун або Фалунь Дафа – учення, в основі якого – дотримання принципів чесності, доброти і терпіння, а також енергетичні вправи. З 1999 року послідовників школи стали піддавати гонінням. За даними правозахисників, тисячі людей були заслані в трудові табори, де піддавалися тортурам. У результаті багато хто втратив життя. Тортури в клітці – один із поширених методів, щоб змусити людину відмовитися від своїх переконань.
Учасниця акції: «Людину, яка займається практикою Фалунь Дафа, саджають у клітку на багато годин, де вона знаходиться без руху і відчуває від цього жахливі муки: йому не дають спати, психологічний тиск виявляється на нього».
Подібні акції пройшли в різних країнах. Організація об’єднаних націй проголосила Міжнародний день на підтримку жертв тортур у 1997 році.