Потяг до знань – у будь-якому віці. Сьогодні отримувати вищу освіту можна і у 18, і у 25, і навіть у 50. Освітяни стверджують: вікових обмежень для статусу студента немає. Головне – аби вдосталь було допитливості та цілеспрямованості. Напередодні Дня студента ВІККА-НОВИНИ відшукали унікальних спудеїв.
У свої 18 Катерина Овсяник на четвертому курсі. Студенткою вона стала ще в 15 років. Школу закінчила екстерном: тамтешню науку дівчина опанувала за дев’ять років. Ба, більше – навіть училася вдома.
Катерина Овсяник, студентка ЧНУ ім. Б.Хмельницького: «Моя сім’я – віруюча. Тому мої батьки вирішили, що найкраще – виховувати мене вдома. Я отримала домашню освіту. Я писала контрольні у школі. ЗНО – вже окремо. А в університеті – на денній формі навчання».
В університеті Катерина вивчає англійську та німецьку. Зізнається: гризти граніт науки подобається. Бо цікаво та весело. А що одногрупники значно старші, Катерина не помічає. Спілкується на рівних.
Катерина Овсяник, студентка ЧНУ ім. Б.Хмельницького: «Узагалі не відчуваю. На 1-му курсі було важко. Хоча б перші три місяці. Хоча б через те, що вік у мене такий. Трішки якісь дитячі погляди на світ. Але зараз взагалі не відчуваю, що я менша, ніж вони».
А от Юлія Федченко закріпила за собою титул однієї з найдоросліших студенток. Дівчина отримала вже дві освіти (медичну та біологічну). І у 36 знову вступила до ВИШу – гризти граніт науки втретє. Навчання їй не набридає. Переконує: головне для неї – постійна робота над собою.
Юлія Федченко, студентка ЧНУ ім. Б.Хмельницького: «Людина в молодому віці йде навчатися, бо так треба. Батьки кажуть, бо всі навчаються, щоб не бути неуком. У дорослому віці мотивація внутрішня. Я поставилася дуже зважено до своєї другої спеціальності. І я можу сказати впевнено, що це мені потрібно».
Старшу студентку у спудейських колах сприймають за свою. Подеколи навіть за порадами звертаються. Як до більш досвідченої.
Юлія Федченко, студентка ЧНУ ім. Б.Хмельницького: «Я почуваюся дуже органічно, коли скрізь молоді, гарненькі, веселенькі люди».
В університеті зізнаються: дивуються, коли щораз серед абітурієнтів бачать не типових за віком. Але підстав відмовляти їм немає.
Геннадій Волошкевич, доцент кафедри державно-правових дисциплін ЧНУ ім. Б.Хмельницького: «Людина будь-якого віку може здобути вищу освіту, якщо вона відповідає всім іншим умовам. Тобто в неї достатній психічний стан здоров’я, вона має базову середню освіту. Якщо вона вступає на контрактну форму навчання, то відповідно вона повинна мати матеріальний статок для того, щоб оплатити це навчання».
Віковий фактор для навчального процесу не важливий, переконують і психологи. Сприйняття фактичного матеріалу та жага до знань – питання усвідомленості, а не юності чи зрілості.
Тамара Славінська, психолог: «Не можна сказати, що в якийсь там вік щось найкраще засвоюється. Якщо людина протягом свого життя працює над собою, то в будь-якому віці вона гарно засвоюватиме той матеріал, який є. Але ми чомусь так звикли: що молодша людина, то краще їй».
17 листопада в Україні відзначають День студента. Тож весело погуляти на святі матимуть змогу всі черкаські студенти, незалежно від віку. Адже День студента – свято не лише тих, хто прагне до знань, а ще й тих, хто життєрадісний і молодий душею.