Виборче безладдя. Активісти Комітету виборців України продовжують фіксувати порушення законодавства в поточній передвиборчій кампанії. Найбільше безчинство – по мажоритарних округах, стверджують фахівці. Там кандидати під виглядом благодійної допомоги купують голоси виборців. Окрім того, експерти відзначають проблеми і в роботі виборчих комісій – низький рівень освіти їхніх членів, а також постійні зміни складів. Правоохоронні органи, які мають слідкувати за порушеннями, наразі мовчать. Тому КВУ закликає громадськість брати ініціативу у свої руки та фіксувати кожен випадок протизаконних дій.
До виборів трохи менше місяця, а засоби масової інформації, кандидати та громадськість усе частіше згадують про низку порушень виборчого законодавства. Стосуються вони здебільшого мажоритарних округів. Найбільш поширений підкуп виборців під виглядом т. з. благодійної допомоги. Також непоодинокі випадки, коли волонтерам і журналістам перешкоджають здійснювати свою діяльність. І хоча ці факти добре всім відомі, реакції від правоохоронців – жодної.
Юрій Сас, експерт Комітету виборців України в Черкаській області: «Незрозумілі речі з роздаванням благодійної допомоги. Жодної реакції правоохоронних органів, принаймні публічної. У нас є прикрі випадки перешкоджання роботі агітаторів, волонтерів громадських організацій. Знову жодної реакції правоохоронців. І от якщо бандити просто почнуть зривати вибори на виборчих дільницях, то ми можемо опинитися в ситуації, яка була в Мукачевому у 2004-му році незадовго до виборів Президента, коли міліція просто спостерігала за вакханалією, за зривом виборів».
Експерти стверджують: проблема не тільки в кандидатах, а й у системі виборчих комісій – там постійно змінюються склади, їхня робота затримується, а самі члени комісій мало обізнані з виборчим законодавством. Усе це відкриває широкі можливості для порушень. Окрім того, не всі виборці зможуть знайти себе у списках.
Сергій Пасічник, заступник голови КВУ в Черкаській області: «Серйозні є нюанси в роботі Державного реєстру виборців. У мене є велика підозра (враховуючи те, як все зараз відбувається), що навіть ті виборці, які вчасно зуміють звернутися для уточнення себе в реєстрі чи через дільничні виборчі комісії подати заяву до реєстру, ці зміни не будуть відображені. Принаймні так показує практика попередніх виборів».
Нагадаємо, останній термін, коли людина може уточнити свою участь у виборах, – 22 жовтня. Після цього довести своє право на волевиявлення можна буде лише через суд, та й то до 25 жовтня. Активісти КВУ закликають усіх громадян уважно спостерігати за перебігом виборчої кампанії, аби не допустити масштабних фальсифікацій. Бо найбільше порушень буде там, де панує байдужість.