Іміджеві фільмиЧорнобиль. 25 років потому

Чорнобиль. 25 років потому

- Advertisment -

Прип’ять відразу нарекли одним із найбагатших міст Радянського Союзу. Утім, історія атомграду завершиться через якихось 16 років.
***
Містечко атомників мирно спало. Тим часом за три кілометри від нього божеволів мирний атом. У ніч із 25 на 26 квітня на Чорнобильській АЕС вирішили перевірити, чи здатен реактор захистити себе в разі вимкнення електроенергії. Випробування не заладилося з самого початку. Та його не зупинили.
Олег Горошко, ліквідатор: «Учені казали, що таку АЕС можна ставити на Красній площі і буде байдуже».
Насправді проектанти створили монстра без гальм. Так потім скажуть експерти.
Олег Горошко, ліквідатор: «Ми не уявляли, що собою представляла ця аварія. Сказали, що пожежа. Просто горить дах. Ну, а горить дах, то хлопці поїхали гасити місцеві».
Вони отримали смертельні дози радіації. Із семи тисяч вогнеборців, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, 347 були випускниками тоді ще черкаського пожежного училища.
***
Ранок 26 квітня у Прип’яті був звичайним.
На той час рівень радіації тут уже перевищував норму в майже 3 тисячі разів. Реактор продовжував дихати. Надвечір рівень радіації вже був у 600 тисяч разів вищий за норму.

Ігор Білецький, ліквідатор: «У результаті вибуху викинуло приблизно від 4 до 8 тонн урану… радіоактивних відходів по Україні, Білорусі, Росії… на півсвіту. Якщо в той час по Хіросімі та Нагасакі викинули по 5 кг».
Прип’ять осиротіла лише через 30 годин після вибуху: «В связи с аварией на ЧАЭС, в городе Припяти складывается неблагоприятная радиационная обстановка. С целью обеспечения полной безопасности людей и в первую очередь детей, возникает необходимость провести временную эвакуацию жителей города».
Сюди жителі мали повернутися за три дні. Так їм обіцяло тодішнє керівництво. Колона з автобусами розтягнулася на понад 24 кілометри.
Згодом евакуювали жителів Чорнобиля та навколишніх сіл. Свої домівки назавжди втратили 130 тисяч людей. Тоді, у 1986 році, влада обмежилася лише скромними повідомленнями про аварію в Чорнобилі. Ніби нічого не сталося, в Києві та інших містах відбуваються першотравневі демонстрації. Радіоактивна хмара пішла на Європу.
***
Тим часом на ЧАЕС триває двобій із вогнем. Побороти його намагаються спершу водою, далі – піском із свинцем і бором.
На ЧАЕС заговорили про загрозу ще одного вибуху на четвертому енергоблоці. У десятки разів потужнішого за хіросімський.
Ігор Білецький, ліквідатор: «Якби вибух відбувся ядерного палива, діаметр кратера був би 300 км».
Він не лишив би на карті пів-Європи. Та припущення про повторний вибух згодом таки не підтвердилося.
Микола Карась, ліквідатор: «Шахтарі прорили тунель і виявили, що під реактором сухо. Води немає. Термоядерного вибуху не буде».
Пожежник Олег Горошко потрапив в епіцентр лиха у травні. Разом із ним із Черкас туди приїхали ще три з половиною сотні вогнеборців.
Олег Горошко, ліквідатор: «Моє завдання було – забезпечити кисневими апаратами людей. Тому що була загроза загоряння кабельних шляхів. А якщо горить кабельна шахта, буде задимлення, не буде, чим дихати».
Упродовж семи місяців півмільйона людей боротимуться з невидимим ворогом.
Микола Карась у 86-му працював хірургом у 3-ій міській лікарні. Перебував на обліку у військкоматі.
Микола Карась, ліквідатор: «Приїхав до мене додому прапорщик, дав мені на збори 10 хв. Я взяв куртку, військовий квиток. Більше, він сказав, нічого не треба. Вже були документи на мене виписані. Я приїхав на залізничний вокзал. Мені вручили двох сержантів, теж викликаних із запасу. І сказали, що я їх повинен доправити до Білої Церкви. У Білій Церкві був центральний розподільник, штаб із набору резервістів на АЕС для ліквідації наслідків аварії».
Сімнадцять діб він був головним лікарем на станції. Штаб розташовувався в підземеллі першого енергоблоку.
Микола Карась, ліквідатор: «Після кожного виходу на поверхню ти повинен змінити одяг, ботинки, головний убір, респіратор. Ці люди одяг то міняли, а респіратори оці навіть один одному передавали. А його термін придатності – 6 годин. Ці люди, я думаю, всі каліки».
На той час над реактором саме починали зводити саркофаг.
Дмитро Бобро, заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження: «Після вибуху найбільш небезпечна ситуація була з західною стіною, яка відхилилася від вертикалі. Причому на цю стіну опиралися дві балки, які несли на собі всю покрівлю. Такий стан був небезпечний, тому що у випадку сейсмічної активності, ця стіна могла завалитися, дах провалитися. Був би викид радіоактивного пилу».
Радіоактивні уламки на даху реактора заважали роботам. Тут вони опинилися в результаті вибуху. Попервах прибирала їх робототехніка. Та за кілька днів навіть вона відмовила. Тоді в бій пішли так звані «біороботи». Чоловіків споряджали у тридцятикілограмову захисну броню. Але навіть у ній на даху дозволялося бути не більше хвилини. За десять днів чистильниками стали три з половиною тисячі людей. Довелося побувати на крівлі й Миколі Федоровичу. Одному з чоловіків стало зле. Охорона нікого на дах не пропускала. Пройти вдалося лише йому. Бо мав спеціальну перепустку.
Микола Карась, ліквідатор: «За оце, що я 3 хв. був там без захисту, отримав 12 рентген. Ми всі не бачили цього ворог. Там кожен відчував, що в будь-який момент із нього не буде не те, що молекули, атома не буде. І люди в цей час проявляли себе з кращого боку. Всі були, як брати».
Героїзм дорого їм коштував. Людські життя та втрачене здоров’я не піддаються жодному обліку.
Ігор Білецький, ліквідатор: «Спочатку дерло в горлі, як приїхали туди. Більше такого нічого. Зате вже потім… Кістки наче хтось виламував».
Микола Карась, ліквідатор: «От думаєш, що вражає воно горло, мозок, потенцію. Ні. Вражає опромінення юну частину організму – кістковий мозок, кров і придатки яєчка. Поїхав туди, в мене був гемоглобін 140, приїхав – 68. Ви можете собі уявити, наскільки це впливало на здоров’я».
***
Відтоді минуло чверть століття. Багатьох ліквідаторів уже немає серед живих. А незалежна Україна так і не назбирала коштів, аби назавжди втихомирити атом. Біля станції і зараз не все гаразд із радіацією.
Юрій Татарчук, гід: «В данный момент прибор показывает 236 микрорентген в час. Для короткого пребывания неопасно, но проживание здесь невозможно».
Це і є той лиховісний четвертий енергоблок. Захисна оболонка, розрахована на 30 років, уже тріщить по швах. Будівництво нового саркофага обіцяли завершити у 2013-му. Тепер цю дату відсунули ще на кілька років. Через безгрошів’я.
Дмитро Бобро, заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження: «Весь план здійснення заходів на об’єкті «Укриття» оцінюється в близько 1 млрд. 600 млн. гривень. Дефіцит котів Чорнобильського фонду «Укриття» на сьогодні – близько 600 млн. євро».
Нове покриття буде у вигляді двошарової арки 250 на 150 метрів і заввишки 108 метрів. Це вище, ніж статуя Свободи та «Батьківщина-мати». Остаточно ж Чорнобильську АЕС зупинять лише за сто років. Стільки часу знадобиться, щоб розібрати всі забруднені радіацією конструкції, побудувати сховища для ядерних відходів.
Дмитро Бобро, заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження: «Натепер найбільш небезпечна подія, яка може статися на об’єкті «Укриття», – це в разі сейсмічної активності руйнація внутрішніх будівельних конструкцій і викид пилу».
Щоб врятуватися від нового лиха, Чорнобильський фонд «Укриття» пішов на жебракування. Напередодні 25-их роковин аварії скликав конференцію, де просив допомоги у світової спільноти. Та, схоже, вона вже втомилася фінансувати українські проблеми. Країни-донори дає лише дві третини необхідної суми. Рік тому допомогти грішми обіцяла Японія. Тепер вона має свій Чорнобиль. Світ так і не зробив роботу над помилками.

Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Що задекларував депутат від Черкас Олег Арсенюк: квартири, зарплату і авто бізнес-класу

Народний депутат Олег Арсенюк задекларував  річну зарплату в понад 700 тис грн. Це в середньому 62 тис грн щомісяця. Щодо...

На Черкащині вдруге за весну випав сніг, проте вже завтра повернеться тепло

Сніг на Черкащині випав уже вдруге цієї весни. Цього разу опади спричинив південний циклон, який приніс дощ із переходом...

Цікаве:

Вентилятор з пультом: керуй прохолодою з дивана

Спекотний літній день, квартира нагрівається, як піч, а вам...

Як вибрати надійний USB-кабель?

 Здавалося б, USB-кабель – дрібниця, якій не варто приділяти...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас