Відтепер не лише представники державної виконавчої служби зможуть відбирати майночеркащан за борги, але і так звані "офіційні колектори". Наприкінці минулого року вступив у силу Закон, який передбачає введення у судовій системі України приватних виконавців на рівні з державними. У Міністерстві юстиції вже оголосили набір кандидатів, які ближче до літа візьмуться за виконання своїх обов’язків.
"5 жовтня 2016 року набув чинності Закон України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів". Цей закон не передбачає ліквідацію ДВС, а ставить на ряду з нею приватних виконавців, які здійснюватимуть примусове виконання судових рішень і рішень інших органів у визначених законом "Про виконавче провадження" випадках", – повідомили vikka.ua в Управлінні державної виконавчої служби у Черкаській області.
Із кінця грудня минулого року Мін’юст розпочав прийом документів кандидатів у приватні виконавці для проходження навчання, що є першим етапом на шляху допуску до професії. Навчатимуть так званих "офіційних колекторів" у Інституті права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України. А вже ближче до літа 2017-го вони мають заступити на службу.
"Права і повноваження приватних виконавців істотно не відрізняються від тих, якими наділені державні виконавці. Їх діяльність врегульована законом, де зазначено, що вони мають робити, у який спосіб, час тощо. Вони несуть адміністративну, кримінальну, цивільну та дисциплінарну відповідальність. І ця відповідальність – персональна. Тобто у разі неправомірних дій приватного виконавця боржник може звернутися до поліції або Мін’юсту, в згодом і до Асоціації приватних виконавців", – наголосивначальник Управління державної виконавчої служби в Черкаській області Ярослав Фатенко.
За його словами, не слід прирівнювати приватних виконавців до колекторів, хоч ці професії в чомусь і схожі.
"Колектори мають порівняно вузьке коло інструментів впливу, зокрема перемовини або тиск (наприклад, нічні дзвінки з погрозами). Виконавцеві ж вдаватися до цих методів не потрібно. Він без погроз може знайти ваше майно, арештувати та продати його задля погашення заборгованості. У виконавців просто немає потреби залякувати боржників, погрожувати їм", – зазначив чиновник.
varianty.lviv.ua
Крім цього, за словами Ярослава Фатенка, до кандидатів у приватні виконавці є низка вимог. Згідно з ними, протягом трьох років із дня вчинення не допускатимуться на службу особи, які вчинили корупційне правопорушення; звільнені у зв’язку з притягненням до дисциплінарної відповідальності судді, прокурори, правоохоронці, держслужбовці та службовці органів місцевого самоврядування.
Також приватні виконавці не матимуть права займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю.
За словами черкаського юриста Андрія Семиза, приватні виконавці, на відміну від державних, дещо обмежені законодавством у переліку справ, які мають право виконувати. Так, до виключного провадження державних виконавців належить виконання рішень: про відібрання і передання дитини, встановлення побачення з нею; про виселення та вселення фізичних осіб; рішень, за якими боржниками є діти або фізичні особи, які визнані недієздатними; про конфіскацію майна та інших рішень, визначених ст. 5 ЗУ "Про виконавче провадження", які нечасто стосуються фізичних осіб.
Як приклад, болюче питання для суспільства про стягнення боргу за рахунок нерухомого майна здебільшого виконуватиметься саме державними виконавцями через їх виключне право на примусове виселення.
"Житло боржника може опинитися під загрозою, якщо його борг перевищує 20 мінімальних зарплат, або 64 тис. грн (на 2017 рік мінімальна зарплата складає 3200 грн). Тобто квартиру боржника (у разі, якщо в нього немає іншого майна) можуть продати, якщо його борг перевищує 64 тис. грн, – зазначає Андрій Семиз. – Щоб врятуватися від виселення, у боржника є від 7 до 15 днів. Після продажу квартири виконавцями боржникові в ідеалі мають повернути різницю між сумою боргу та ціною, за якою вона була продана. Якщо боржник має інші джерела доходу, виселення йому не загрожує.Приміром, якщо у вас зарплата 3200 гривень, а борг – 10 000, то із вашої зарплати просто щомісяця стягуватимуть по 700 гривень щомісяця протягом близько 1,5 року".
Водночас на квартири, у яких мешкають неповнолітні діти, виконавцям буде важко підняти руку. Адже спочатку доведеться відшукати їм нове житло, зазначає юрист.
Як повідомляв сайт vikka.ua, черкащани платитимуть за комунальні послуги по-новому.