Землю в Черкасах переоцінили на сесії міськради. За новими правилами, один квадратний метр коштуватиме не шістдесят дев’ять гривень, а сто двадцять сім. Орендну ставку зафіксували на рівні трьох відсотків. Щоправда, такими змінами частина депутатів лишилася невдоволеною. А ухваленню самого рішення передували бурхливі півторагодинні дискусії. Як народні обранці сперечалися, захищаючи свої інтереси, розповість Вікторія Курченко.
У сесійній залі – робоча ідилія. За перші 20 хвилин засідання депутати ухвалили аж 12 рішень. Дійшовши до тринадцятого – вирішили сходити на перерву. Питання ж бо важливе: про переоцінку землі в Черкасах. Після кулуарних перемовин позицію частини депутатів оголошує Микола Стрижак.
Микола Стрижак, депутат міськради: «Практично зібрались всі депутати, які мають приватний бізнес, які знають, як рахувати кошти, коли приходить кінець місяця. Великий спір був, чи приймати це рішення взагалі».
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Гарна дуже у Вас аргументація: депутати займаються своїми меркантильними інтересами. І виникає питання: чи ви народні депутати, чи ви від свого бізнесу депутати».
Депутати-бізнесмени виправдовуються: мовляв, вони все ж не проти переоцінки землі. Того вимагає закон. От тільки відтягнути набуття чинності нових тарифів намагаються якнайдалі.
Микола Стрижак, депутат міськради: «Ми все-таки схилилися до такого проекту рішення, що грошову нормативну оцінку прийняти, а дату визначення введення цього рішення ухвалити одночасно із затвердженням бюджету на 2011 рік».
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Миколо Дмитровичу, ви ж чудово знаєте, що ви пропонуєте: ця пропозиція означає не прийняти ніколи, тому що бюджет на 2011 має формуватися на підставі цього рішення».
Мер говорить: відкладати нема куди, він і так пішов на поступки бізнесу. Ціна питання – 5 мільйонів гривень. Саме стільки вже цьогоріч отримало б місто, аби нова грошова оцінка та орендні ставки запрацювали з 1 липня, як це пропонувала мерія. Ці кошти витратили б на благоустрій Черкас. Інших джерел, де брати гроші на такі потреби, у міста просто немає. Депутати це прекрасно розуміють. Голосують за це рішення, за пропозицією депутата Давиденка, у поіменному режимі.
[Результати поіменного голосування: «за» – 41, «проти» – 3, «утрималися» – немає. Рішення прийнято].
Та от питання про набуття чинності нових тарифів депутати з таким же успіхом завалили.
[Результати голосування: «за» – 26, «проти» – 2, «утрималися» – 17. Рішення не прийнято].
Опоненти нововведень потирають руки.
Арій Матвєєв, депутат міськради: «Вопрос не набрал количество голосов, значит пошли дальше работать».
Натомість, усі знову пішли на перерву. Повернувшись, взялися по другому колу обговорювати це питання. Міський голова вирішив ще раз пояснити депутатам, що не такий цей проект страшний, як його малюють. Запевнив: комерція не постраждає. А нові правила урівняють права підприємців.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Стрімке зростання нормативної ціни ми компенсуємо зменшенням орендної ставки на землю, тому воно для багатьох підприємницьких структур виявиться вигіднішим в гривневому еквіваленті».
За винятком підприємців, які мають землю у постійному користуванні та не переуклали договори оренди після набуття чинності нового земельного кодексу. А ще постраждає промисловість. Так, плата за землю, приміром, для заводів «Азот», «Богдан» та «Темп» зросте майже удвічі. Утім, цього, наголошує мер, не уникнути: нові 127 гривень за квадратний метр – це реальна вартість землі. Причому найнижча в Україні. І з другої спроби тридцятьма дев’ятьма голосами депутати таки ухвалили термін набуття чинності переоцінки землі та нових орендних ставок. Це станеться з 1 січня наступного року.