Щоб показати свою майстерність та навички у охороні кордонів країни, на Черкащину з’їхалися найкращі прикордонники України. 25 дільничних інспекторів змагалися у п’яти дисциплінах. Без уміння розшифровувати плутані сліди та маневрувати на мотоциклі по пересічній місцевості на кордоні робити нічого. І це далеко не все, що мають вміти охоронці вітчизняних рубежів. За ходом випробувань спостерігав кореспондент сайту vikka.ua.
Зразкові прикордонники демонстрували свої вміння на полігоні навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України у селищі Оршанець. Прикордонники змагалися у слідознавстві, вогневій підготовці, тобто стрільбі, маневруванні на мотоциклі, вправах з фізичної та домедичної підготовки, теоретичній підготовці по здачі документів адміністративного впровадження.
За словами судді змагань офіцера управління прикордонної служби полковника Максима Шунька, метою змагань є визначення стану роботи та перевірка практичних та теоретичних навичок.
"Наразі тут проходить останній третій етап всеукраїнських змагань. Учасникам надаються п’ять слідів, з яких вони мають визначити напрям руху, давність сліду. Також треба вияснити, з якими хитрощами ці сліди були зроблені", – пояснив він.
Часто громадяни, які перетинають кордон, маскують свої сліди. Правопорушники можуть йти спиною вперед, прокладати під ноги мати. Роблять це неспроста, бо при визначенні напряму руху та давності слідів можна спрогнозувати відстань, на яку відійшли порушники та визначити їх кількість.
Прикордонники мають вправно маневрувати на мотоциклах. Особливо, коли ділянки чималі. Так, дільничний інспектор північного управління Луцького прикордонного загону Віталій Мовчун несе службу на кордоні України з Білоруссю. Ця межа завжди була однією з найспокійніших.
"Охороняю сектор довжиною приблизно 20 кілометрів. Доволі велика дистанція. Доводиться застосовувати ці навички. Наприклад, швидко доїхати на допомогу колезі або відреагувати на сигнал", – розповів він.
Його колега із Львівщини охороняє ділянку протяжністю 30 кілометрів.
"Буквально місяць тому при перетині кордону затримали громадянина Туреччини. Виявилося, що його розшукує Інтерпол за вбивство", – розповів випадок зі служби прикордонник Михайло Чобітко.
Найгучніший конкурс – на влучність стрільби з автомата Калашникова та пістолета Макарова. Тут прикордонники не тільки стріляють, а й змагаються у збиранні та розбиранні автомата.
Начальник циклу охорони та захисту державного кордону навчального центру Олексій Лупан зазначив, що дільничний інспектор має вміло застосовувати зброю проти правопорушника. Самому йому часто доводилося запобігати порушенням на кордоні.
"Більшість випадків, коли порушники не чинять опір. Але було й таке, що були вимушені застосовувати гумові кийки, зброю з гумовими кулями. Я тривалий термін служби проходив на морській ділянці у Криму – з 2006 по 2010 рік. Тож доводилося боротися з незаконним виловом морепродуктів. Ці люди часто тікають, чинять спротив", – розповів Олексій Лупан.
Його колега з Одещини поділився історією, як влітку прикордонникам вдалося ліквідувати точку з незаконного видобутку піску.
"Невідомі видобували пісок на березі Чорного моря. В результаті затримали двох осіб", – розповів інспектор прикордонної служби, старший прапорщик Сергій Гавриленко.
Як повідомляв сайт vikka.ua, на Оршанецькому полігоні тестували нову військову техніку.