Не будинок і не квартира. У Черкасах з’являється новий для українського ринку нерухомості тип житла – таунхауси. Наразі у місті з’явилося два таких квартали, а невдовзі зведуть і третій – елітний. Містяни таким оселям дивуються. Для українського менталітету будинок без великого подвір’я та городу річ малофункціональна. Ті ж, хто наважився стати власником такого житла європейського зразка, висловлюють протилежну думку. Переваги та недоліки квартир, що будують на землі, з’ясовував сайт vikka.ua.
Якщо звернутися до етимології виникнення таунхаусів, то треба зазначити, що цей напрям містобудування вперше з’явився в Англії декілька століть тому. З тих пір стрімко набрав популярності у США та Європі. Вісім років тому таунхауси почали з’являтися у Києві. Нещодавно такі локації вперше побудували і в Черкасах. Великою мірою таунхауси – це заміське житло заблокованого типу для людей середнього класу.
Розмір невеликого черкаського таунхаусу без гаража – 60-70 квадратних метрів, з гаражем – 127 квадратів. Додатково до самої забудови йде до 2,5 сотки прибудинкової території.
За словами представника забудовника Олександра Задніпряного, при використанні сучасних енергозберігаючих технологій такі заміські квартири дуже вигідне житло.
"Ми використовуємо гібридну систему будівництва та трифазні лічильники. До речі, система опалення – на електриці. Це надійніше та економніше за газ. Для утеплення даху взяли екопіну. Це дороговартісний канадський утеплювач, який мінімізує тепловтрати. Йому не страшні грибок та пліснява. Коштує відповідно – майже у сім разів дорожче, ніж мінеральна вата, що розповсюджена в українському будівництві. На облаштування стін взяли SIP-панелі, які зберігають температуру у приміщенні. Їм не треба стільки часу для нагрівання, як кам’яним стінам. Це теж канадський досвід. А фундамент залізобетонний, як заведено в Україні", – пояснив він.
Представник забудовника повідомив, що наразі ними зведено 20 таких будинків. Їх будівництво тривало півроку. Всього у комплексі заплановано поставити 35 таких осель. Територія кварталу 60 соток. Тут заплановано встановити дитячий майданчик та невеличкий сквер із лавками. Але, незважаючи на всі зручності, це житло не вважається елітним і розраховані для середнього класу. У Черкасах їх здебільшого купують молоді сім’ї.
Як, наприклад, родина Єлизавети Кузнєцової. "Взимку ми вклали гроші у таунхаус. Мій батько, який живе у Хмельницькому, вже давно цікавився технологіями, за якими будуються такі оселі. Тому ми майже не сумнівалися: продали квартиру і наразі робимо ремонт у майбутньому житлі. Думаємо переїхати у жовтні. Наразі очікуємо на поповнення у родині і думаємо, що невеличка прибудинкова територія, огороджений парканом квартал із дитячим майданчиком – саме те, що нам потрібно", – ділиться сподіваннями Єлизавета.
Невдовзі біля Черкас забудовники планують збудувати квартал елітних таунхаусів. Це буде комплекс із 60 будинків на території двох гектарів біля Дніпра, із власним магазином, відділенням банку, спортивним клубом, басейном, лазнею. Тобто, не виходячи звідти, в таких умовах можна комфортно жити упродовж місяців.
Можна сказати, що квартири на землі потроху набирають популярності у великих та середніх містах, зокрема і в Черкасах. Але у те, що таунхауси колись зможуть зайняти в Україні такий же сегмент, як у США, в Україні експерти ринку нерухомості ще не вірять. Адже такий тип житла специфічний і припаде до смаку не кожному.
"Враховуючи те, що землі до будинку додається лише близько 100 квадратних метрів, а будинки стоять один біля одного, треба враховувати, що ви будете у всіх на очах. Там дуже маленьке подвір’я – сусіди зовсім поряд. Як на мене, у приватному будинку має бути подвір’я та город", – зазначає директор черкаського агентства нерухомості "Ріелті Груп Черкаси" В’ячеслав Хоменко.
А от черкащанин Сергій Лопуляк не бачить недоліків у житлі нового зразка. Він придбав таунхаус три роки тому і на сьогодні цілком ним задоволений.
"Мінусів не бачу. Зараз працюю вдома – сиджу на подвір’ї, дихаю свіжим повітрям. У квартирі так би не вийшло. У таунхаусі є місце для парковки. Територія ж заднього двору у мене 30 квадратних метрів. Щодо явних переваг – недороговартісні комунальні платежі. Не вздовж я ще планую встановити у себе сонячну батарею", – розповідає чоловік.
Як повідомляв сайт vikka.ua, черкаські АТОвці отримають будинки в "Яблуневому".
Галина Кобзар