Перед нинішнім навчальним роком чи не усіх студентів шокувала новина – Міністерство фінансів пропонує урізати витрати на стипендії з нового бюджетного року. По суті, такі зміни мали б позбавити стипендій майже всіх студентів. Але 6 вересня, виступаючи з традиційним зверненням до Верховної Ради, Президент запевнив, що не підпише бюджет на наступний рік, у якому буде скасована стаття щодо виплати стипендій. Тож які стипендії в студентів зараз, як на ці гроші вони живуть з дня на день та чи очікувати підвищення виплат, цікавився сайт vikka.ua.
Один із курсантів Черкаського інституту пожежної безпеки розповів кореспонденту vikka.ua, що отримує всього лише 260 гривень стипендії, але йому цих грошей вистачає, оскільки хлопець, як і його одногрупники, перебуває на повному державному утриманні.
"Наш інститут забезпечує курсантів формою одягу, харчуванням і проживанням. Навчання на бюджеті дозволяє додатково отримувати стипендію у 200 гривень. Я отримую 260 гривень, оскільки маю 75% успішності", – пояснює курсант.
Майже втричі більше отримує Дмитро Небогатих, який навчається в Черкаському державному бізнес-коледжі. Щомісяця студенту нараховують 650 гривень стипендії.
"Більше половини грошей іде на харчування та проїзд. Те, що залишається – на розваги. Так і немає стипендії", – бідкається хлопець.
800 гривень надходить щомісяця п’ятикурснику Вадиму з Черкаського державного технологічного університету. Каже, що не знає жодного знайомого студента, який був би задоволений розміром стипендії.
"На що сьогодні може вистачити 800 гривень? Хіба що попити кави й пообідати в їдальні, а ще на великі свята проїхатись на маршрутці, – жартує студент. – Зараз працюю, тому основна фінансова підтримка – то я сам".
Без фінансової допомоги від батьків живе і студент Черкаського художньо-технічного коледжу Владислав Плосканчук.
"В місяць отримую в середньому 800 гривень. На ці гроші квартиру не знімеш, тому живу в гуртожитку, який обходиться мені в 250 гривень. Потім докуповую їжу та необхідні речі. Якщо не шикувати, то наче й вистачає. Батьки не допомагають, тож паралельно навчанню я працюю", – розповідає хлопець.
Починаючи з другого курсу, працювати довелося й журналістці Інні Слинько. Нині дівчина здобуває диплом магістра в Черкаському національному університеті.
"Коли приїхала на навчання в Черкаси, то спочатку, звичайно ж, допомагала мама – платила за кімнату в гуртожитку, надсилала кишенькові гроші. Тоді стипендії у 716 гривень було цілком достатньо. Пізніше зрозуміла, що треба йти працювати, бо не хочеться обтяжувати маму, та й стипендії з нинішніми цінами не вистачає. Так, на другому курсі я влаштувалася на роботу журналістом і донині забезпечую себе сама", – ділиться студентка.
Як бачимо, розмір виплат коливається від 200 до понад 800 гривень. Це пов’язано зі статусом вищого навчального закладу. Приміром, учні профтехучилищ можуть розраховувати на 311 гривень; студенти, які навчаються у вишах І-ІІІ рівня акредитації, отримують держпідтримку на 622 гривні; студенти, які вчаться у вишах, що мають III-IV рівень акредитації, мають стипендію 825 гривень щомісяця тощо.
З нового року студентам обіцяють збільшити стипендії. Про це повідомив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на своїй сторінці у Twitter.
"Плануємо підвищення академстипендій, адже потрібно належним чином мотивувати талановитих студентів. Також будуть підвищені соцстипендії", – йдеться у повідомленні.
Як повідомляв сайт vikka.ua, трьом черкаським спортсменам призначили стипендію.