Новини"Непрозорі війни": чому черкаські громадські протести не схожі на...

"Непрозорі війни": чому черкаські громадські протести не схожі на справжню боротьбу з корупцією?

-

- Advertisment -

Секретар Черкаської міськради Олександр Радуцький 30 листопада сам на себе написав заяву в прокуратуру, і навіть оприлюднив її у  у Facebook. Посадовець просить правоохоронців перевірити себе на предмет корупції.

"За останні декілька днів прочитав про себе багато цікавого. Виявляється, мене вже окремі "громадські діячі" нарекли корупціонером і хабарником. Тому вирішив звернутися із запитом до місцевої прокуратури із проханням надати інформацію, чи були зафіксовані випадки корупційних дій із моєї сторони під час перебування на державній службі. Завжди вважав, що корупціонери мають бути у тюрмі…" – зазначив Радуцький.

І що б там хто не говорив, але відповідна заява таки потягне за собою відповідну перевірку, повідомляє "Дзвін".

Приводом для такого безпрецедентного кроку стала істерія навколо відміни допорогових закупівель у Черкасах. Кілька малочисельних і маловідомих громадських організацій, які вважають себе дуже впливовими, за їхньою власною термінологією почали "качати тему "Прозоро" у місті, зриваючи наради в мерії та штурмуючи кабінети. При цьому за лаштунками цього трагікомічного дійства, як свідчать джерела, близькі до Черкаської облдержадміністрації, нібито стоять директор Департаменту регіонального розвитку облдержадміністрації Роман Карманнік та заступник голови ОДА Ярослав Березань. До речі, частина "громадських активістів" напряму входять до Громадської ради при облдержадміністрації і навіть на засіданнях у її стінах відкрито доповідають, як "борються" з міською владою. Звісно ж, "злочинною".

Складається враження, що обласні очільники по-чорному заздрять місту через те, що тут за останній рік справді багато зроблено, бо на фоні того, що в Черкасах масштабно ремонтуються старі і будуються нові дороги, область, із її постійними скандалами із розбитими автошляхами, на які ще місяць тому списали мільйони гривень, – виглядає дуже негарно. І напевне, активісти, які 1 грудня влаштовували Черкасами автопробіг, не могли не помітити змін.

Правда, чимало робіт ще не завершено, і ремонти доріг ведуться в Черкасах навіть уночі, тож виникає підозра, що комусь дуже не хочеться, що вони таки закінчились успішно. Ми спостерігаємо десятиліттями, як перед новим бюджетним роком в усіх сферах розпорядники бюджету поспішають використати виділені суми, а якщо їм не дати цього зробити – то частина грошей повернеться в Держбюджет, і вдруге їхнього виділення буде добитися складно. То, може, в цьому й сенс – заблокувати роботу на етапі розкурочених бордюрів і здертого асфальту?

У цій ситуації те, що зробив Радуцький, – виглядає дуже правильним. Потрібно, щоб всі роботи в області і місті перевірили відповідні органи на предмет корупції. І розпочаті "під шумок", і заплановані з початку року. Тим більше, що в ЗМІ було оприлюднено чимало фактів корупційних схем по відмиванню і міського, і обласного бюджету. Прозорим має бути все, починаючи від сільської ради і закінчуючи обласною адміністрацією. І окремо – ті ж правоохоронні органи, які мали б реагувати в тому числі і на розслідування журналістів. Та й добре було б, щоб ті самі громадські активісти хоч раз з’їздили до Черкаської прокуратури, Нацполіції, УСБУ з вимогою нарешті завершити резонансні справи, до Держгеокадастру, де безкарно беруть хабарі у 200 тисяч доларів за дерибан землі і продовжують сидіти на посадах. Тоді б не було жодних підозр, що всі ці ініціативи боротьби з "Хабарменами" зінспіровані штучно…

В черкаських політичних колах авторитетно говорять, що місія нинішніх протестів зовсім не в тому, щоб бюджетні кошти не розкрадались на всіх рівнях влади. Завдання №1: підірвати довіру до міського голови Черкас Анатолія Бондаренка, який за рік розгорнув у місті масштабну діяльність. Адже він – голова обласної організації різко опозиційної сьогодні партії "Батьківщина", проти якої Блок Петра Порошенка і вся адміністративна машина розгорнули масштабну війну, вже напряму називаючи лідера "Батьківщини" Юлію Тимошенко агентом Путіна. Не більше, і не менше… Логіка тут зрозуміла, бо рейтинги "Батьківщини" вже піднялися вище президентської партії, а сама Тимошенко стає найпотужнішим конкурентом Порошенкові на президентських виборах. Зрозуміло, що причиною втрати довіри до БПП є політика самої влади, яка на фоні війни і економічного занепаду продовжує красти мільярдами, однак позбуватись цієї "шкідливої звички" явно не хочеться, тож конкурентів, в очевидь, вирішили "мочити" старими перевіреними методами. Тай вчасно перевести політичні стрілки на когось іншого, спрямувавши цілком прогнозований вибух справжнього народного гніву на опонентів, – це велике мистецтво.

Друга причина, яка, як кажуть в колах близьких до ОДА, рухає черкаським "псевдомайданом", є дуже дрібненький меркантильний інтерес: деякі фахівці з "Прозорро" мали надію підзаробити на оформленні заявок у системі по 100 грн. за штуку. Якщо врахувати, що при пониженні порогів таких заявок буде десятки тисяч, то мова може йти про непогані суми.

Хочеться почути агрументовану відповідь, чому "Прозорі" бунти відбуваються лише в Черкасах? Хотілося б також нарешті отримати детальний список тих районних адміністрацій області, мерій міст обласного підпорядкування, сільських рад, які ввели допорогові закупівлі і успішно працюють за цією схемою. Бо поки що вся ця боротьба виглядає дуже точковою із конкретним прицілом. До речі, підміна понять і різні маніпуляції "збунтована громадськість" також пускає в хід, бо насправді закон про публічні закупівлі у міській раді продовжує працювати, як і скрізь в області. Просто при закупівлях всі дотримуються тих порогів, які встановив закон: до 200 тис. грн. на послуги і до 1,5 млн. грн. на роботи. А якби хтось наважився "відмінити "Прозоро", як кажуть "революціонери", то тут би намалювалась купа контролюючих органів, в тому числі і нещодавно створених, як-то НАБУ, і добряче надавали б "по голові".

З приводу "Прозоро" журналістам "Дзвону" також довелось поспілкуватися із багатьма чиновниками в районах області, так вони навіть не розуміють, як працювати, якщо всі роботи треба буде проводити через систему, адже тоді чимало ремонтів зробити просто не вдасться.

"Наприклад, ми купляємо автомобілі. Виграє фірма, яка ставить найнижчу ціну. Ми одразу розуміємо, що у фірми цієї ніяких автомобілів немає, бо вона була зареєстрована напередодні оголошення тендеру. Після завершення торгів ми вимагаємо спочатку доставити нам товар, а тоді ми перерахуємо гроші. Фірма відмовляється. Ми домагаємося скасування торгів і все розпочинаємо спочатку. Так це автомобілі, а якщо мова йде про вікна у школі? Тоді ми їх просто не встигнемо вставити. А бувало до нас переможці торгів приходили і вимагали дати відкат, тоді вони поставлять товар. Ми відмовлялись і знову скасовували торги. А буває тендер блокує ДФС, бо переміг "не той" учасник. Так що система сама по собі нікого ні від чого не рятує, просто, так би мовити, централізує відкати і хабарі на вищому рівні", – розповів один чиновник райадміністрації на умовах анонімності.

Ще один приклад місто Золотоноша. Там нещодавно пройшов тендер на освоєння 37 мільйонів гривень на ремонт самоплинного колектора, і виграла фірма, яка поставила ціну на одну гривню меншу, ніж конкурент. А далі із цими мільйонами почали відбуватись цікаві речі, бо фірма хотіла підкласти під них ще літні акти виконаних робіт. В результаті Держказначейство заблокувало проплати, а в цей час фірма, яка програла, оскаржила результати торгів у суді. І що прикметно, ці ж самі активісти, які "качають "Прозорро" в Черкасах, свого часу в один голос заявили, що із цим конкретним тендером все добре і він проведений повністю в рамках закону без будь-якої корупційної складової.

Але воно і зрозуміло, бо міський голова Золотоноші Віталій Войцехівський великий товариш черкаського губернатора Юрія Ткаченка, а що дозволено Юпітеру, не дозволено бику. А ще, за цікавим збігом обставин, Олександр Радуцький залишається помічником нардепа із Канівсько-Золотоніського округу Владислава Голуба, який зайшов із Ткаченком у жорсткий клінч.

Що ниточки "народного протесту" тягнуться із губернаторського кабінету свідчить і те, що "громадські активісти" уперто не бажають чути про корупційні схеми в ОДА із тими ж закупівлями квартир сім’ям загиблих АТОвців, коли було вкрадено майже 5 мільйонів гривень і є порушена кримінальна справа, чи із фальсифікаціями виборів до облради, коли на користь БПП під "дахом" голови ОДА було переписано більше 35 тисяч голосів виборців. А ще десятки схем із захопленням земель, скандали із кришуванням бізнесу сім’ї губернатора. Але жодних громадських протестів, вручення медалей "Хабармена", штурмів кабінетів…

Хочеться помилятись. Правда, дуже хочеться. І тут справа за активістами: або розгорнути масштабну діяльність і проконтролювати в області кожну бюджетну копійку, або… погодитись на принизливу роль "громадських тітушок". Словом, чекаємо.

 

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

Два шахеди знищили цієї ночі над Черкаською областю

З тривогою через ворожі БпЛА почалась ця доба в Черкаській області. Про це пише начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. "У...

Поліція розслідує ДТП на Уманщині, де загинуло двоє людей

22 листопада на трасі "Київ — Одеса" поблизу села Бузівка Уманського району сталася дорожньо-транспортна пригода. Про це повідомляє пресслужба...

Цікаве:

Городництво – як спосіб життя: поради, як і де вибирати насіння

Городництво — це не просто спосіб забезпечити себе свіжими...

Ставки на бій Усика і Ф’юрі в Vbet онлайн: шанси й прогнози

Дізнавайся аналітику та став на бій Усика й Ф’юрі...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x