Унікальна знахідка на Тальнівщині. Археологи розкопали найстаріші на території України гончарні печі. У них трипільці випалювали глиняні глечики шість тисяч років тому. Можливо, ці печі виявляться ще й найстарішими в Європі.
Три печі знайдені неподалік від села Тальянки. Це були перші печі, які використовували на нашій території. Вони мали складну будову та були дуже жаростійкі. Трипільці цього досягли за допомогою створення композитного матеріалу – у глині були уламки кераміки.
Володимир Крутц, старший науковий співробітник інституту археології національної академії наук: «Цього року вперше виявлені на нашому поселенні гончарні печі. У цих печах випалювався саме отакий посуд. Ці печі були дуже складної конструкції, триканальні, з продухами, жаропродухами та куперною поверхнею, складені були з глини змішаної з битою керамікою, яка давала жаростійкість цій споруді».
Ці печі вченим вдалося виявити завдяки тому, що з’явилися більш продуктивні магнітометри, які виявили ці аномалії на поселеннях.
Наразі основне завдання працівників музею – збереження знахідки для подальших досліджень. А сам процес перевезення дуже складний, оскільки розміри печі складають близько 2-ох кубічних метрів.
Владислав Чабанюк, директор музею «Трипільська культура»: «Зараз цю піч вже зафіксували, заміряли, сфотографували, щоб зрозуміти, що таке це мало би бути. Ми повинні її музеїфікувати, ми повинні її максимально зберегти для того, щоб вона не руйнувалась і її турист або інші дослідники могли б бачити та далі досліджувати. Ми би хотіли вирізати материком, це багато землі – мінімум півтори тони. Це треба закрити її в певну коробку, перевезти та виставити у нас тут».
Після перевезення ці печі можна буде побачити в музеї «Трипільська культура», який розташований у селі Легедзино. Зараз археологи досліджують дані геомагнітної зйомки та мають надію знайти металургійні печі, в яких наші пращури виплавляли мідь.