Уже у квітні в Черкасах зупиняться 20 ліфтів. Термін експлуатації підіймачів добігає кінця. Вони відпрацювали свої допустимі чверть століття. Мешканцям багатоповерхівок сказали на капремонт здавати свої кровні. 65% від необхідної суми мали платити містяни. А решту обіцяли виділити із міської скарбниці. Проте на вчорашній сесії відповідне рішення депутати не ухвалили. Світлана Литвак далі.
У цій багатоповерхівці ліфт не працюватиме із 17 квітня. Однією із заручниць ситуації стане черкащанка Анна Харченко. Дівчина пересувається на інвалідному візку. Живе на шостому поверсі. Спуститися-піднятися для неї і зараз – ціла пригода. А із зупинкою ліфту взагалі не зрозуміло, яких зусиль це їй коштуватиме.
Анна Харченко, мешканка будинку по вул. Ватутіна, 175/2: «Для мене це як в’язниця свого роду вийде. Яким чином я маю виходити щодня, щоби заробляти й отримувати гроші, невідомо. Яким чином я маю завершити курс лікування амбулаторного, який я зараз проходжу, також невідомо. Яким чином я маю просто виходити на вулицю, дихати повітрям, незрозуміло».
Дві з половиною сотні ліфтів у Черкасах потребують капітального ремонту. Бо вони відпрацювали свою чверть століття. На сьогодні 6 підіймачів уже стоять. На черзі – ще 20. У «Черкасиліфті» переконують: якщо ліфт відпрацював своє, потрібна експертиза його технічного стану та капремонт. А потому щочотири роки підіймач має отримувати новий дозвіл на транспортування.
Петро Сороколєт, директор СРБП «Черкасиліфт»: «Если мы пишем письмо за год, что будет капитальный ремонт, потом пишем за два месяца – договора уже даем. СУБы знают. СУБы должны были в подъезде, тот, который принадлежит к капитальному ремонту лифта, уже сообщить, что, друзья, готовьтесь, будет капитальный ремонт».
Утім мешканців будинку по Ватутіна, 175/2 про зупинку ліфта повідомили за півтора тижня. І саме тоді люди дізналися, що гроші треба зібрати із власних кишень.
Петро Сороколєт, директор СРБП «Черкасиліфт»: «Тысячу вопросов возникает сейчас. Тысячу. До белого каления доводят. Сума капитального ремонта делится на квадратные метры подъезда и потом умножаются на общую площадь квартиры. Пока у нас договорная цена, техническое обслуживание, мы платим 27 копеек с квадратного метра. Это приблизительно 250-500 гривен с квартиры».
До листопада 2012 року всі капремонти виконували за рахунок міського бюджету. Цьогоріч же мерія вирішила провести експеримент: фінансування перекласти на мешканців багатоповерхівок за часткової підтримки міської скарбниці.
Сергій Одарич, міський голова Черкас: «Якщо ви хочете зробити капітальний ремонт ліфта, то співфінансування – 35% із міського бюджету. Якщо ви два-три рази робили капітальні ремонти, тоді вигідніше його поміняти. Але поміняти ліфт значно дорожче. Це може коштувати близько 200 тисяч гривень. Тому для програми повної заміни ліфта міський бюджет виділив кошти 50% від вартості виконаних робіт».
Проте на вчорашній сесії міської ради за співфінансування депутати так і не проголосували.
Юрій Гончаров, директор КП «СУБ «Придніпровська»: «Ви ж бачите, які в нас депутати, як вони хочуть вирішувати ці проблеми. А потім розходяться із сесії та не ухвалюють рішення, які дуже важливі для нашого міста. Вони в бюджет не заклали кошти, всі знали, що в бюджеті цих коштів немає. І ніхто нічого».
Ліфти й надалі відключатимуть, кажуть у «Черкасиліфті». Адже ризик для життя людей надто великий.
Петро Сороколєт, директор СРБП «Черкасиліфт»: «Если лифт отработал нормативный срок, он должен быть остановлен. Это уже преступление. И таких в Украине 7 человек уже осуждены из-за того, что нормативный срок лифт отработал, а он продолжает работать, не остановили».
Хто фінансуватиме ремонти електропідіймачів у Черкасах – питання наразі відкрите. Водночас ліфтовики запевняють: кожен зламаний відремонтують максимум за місяць, як тільки гроші надійдуть їм на рахунок.