Генеральні плани міст України, зокрема й Черкаської області, засекречені для простих громадян. Це доводить дослідження Східноукраїнського центру громадських ініціатив. Його експерти надіслали офіційні запити до рад 196 міст України з населенням понад 25 тисяч жителів із проханням надати копію картографічної складової генерального плану та текстову інформацію. Утім жодне з охоплених моніторингом міст не запропонувало для ознайомлення якісного документа. Серед основних причин відмов – наявність на генпланах грифу «Таємно» та «Для службового користування».
Полювання на генеральні плани експерти Східноєвропейського центру громадських ініціатив почали зі свого міста. Утім чіткої відповіді про те, як і коли можна ознайомитися із цим документом, так і не отримали.
Володимир Щербаченко, голова Східноєвропейського центру громадських ініціатив: «Стикнулися з тим, що доступ до генерального плану нашого міста – Луганська – обмежений одразу двома грифами: «Таємно» та «Для службового користування».
Наявність грифу «Таємно» та «Для службового користування» завадили отримати інформацію про генеральні плани ще 82 міст і селищ міського типу. У центрі здивовані: засекреченими виявилася майже половина з охоплених моніторингом міст. Потрапили до цього списку й Черкаси та Корсунь. У Смілі ж замість генплану запропонували лише виписки з нього. У Жашкові, Каневі та Умані взагалі не відповіли на запити центру.
Володимир Щербаченко, голова Східноєвропейського центру громадських ініціатив: «31 мільйон жителів населених пунктів позбавлені права доступу до цієї важливої інформації. Ми поставили за мету змінити цю ситуацію, зробити цю інформацію більш відкритою для громади».
Така практика втаємничення генпланів суперечить численним нормам законодавства, обурені експерти. Громадяни мають право знати все про свій населений пункт.
Олександра Матвійчук, співавторка моніторингового звіту: «Якщо я проживаю в Черкасах, мені важлива доля, наприклад, цього скверу, чи будуть тут вирубувати зелені насадження».
Тож нині експерти центру вимагають від органів місцевого самоврядування врахувати думку народу та нарешті розсекретити й оприлюднити генеральні плани. Для початку в мережі інтернет на офіційних сайтах міських рад.