В останній день жовтня весь світ відзначає Хелловін. Колись цей день, а точніше ніч, святкувала тільки Ірландія. Тепер воно набирає популярності в інших країнах. Невід’ємним символом Хелловіну є гарбуз. Його на черкаських полях вирощують вдосталь і навіть роблять на цьому бізнес. Він ніяк не пов’язаний з містичними традиціями кельтів. Місцеві фермери не дуже розуміють, навіщо на плоді вирізати зловісно усміхнену особу, а в середину гарбуза ставити запалену свічку. Сайт vikka.ua дізнавався про особливості місцевого гарбузового бізнесу.
У селі Великий Хутір Драбівського району розташовані найбільші гарбузові поля Черкащини. Їх площа сягає 125 га. Популярне свято там поки що не прижилося. А гарбузи там вирощують більше з практичних, ніж містичних міркувань. Насіння з гарбузів місцеве фермерське господарство продає за кордон. Як кажуть фермери, насіння на ліки та масло купують у них європейці та турки.
"Цьогоріч найбільші гарбузи на полі сягали під 70 кг. Саджаємо сорт "Стофунтовий". Заввишки найбільші десь 60 сантиметрів, а у ширину ще більше", – розповідає працівник підприємства ПП "Росток" Станіслав Омелюх. Каже: урожай на полях вже зібрали та обробили.
"Для цього наймаються цигани із західної України. Взагалі поле у 125 га ми прибрали за 15 діб. Це ще не найбільші масштаби. Колись засівали гарбузом 300-400 га", – пригадує фермер.
З 2008 року на підприємстві використовуються сучасні комбайни, які не тільки збирають гарбузи, а й самі їх розрізають. Людям залишається тільки вибрати насіння. Наразі таких машин у фермерському господарстві п'ять.
"Завдяки чорноземам гарбуз однаково гарно росте у багатьох регіонах України. Гарбузове насіння з Черкащини експортується в країни Азії, Африки та Європи. Зокрема австрійці самі орендують поля в Україні, надають добрива та посадковий матеріал. При цьому австрійці слідкують за тим, щоб їхні стандарти були чітко дотримані", – зазначив менеджер з патентів однієї з фірм, що займаються експортом гарбузового насіння за кордон, Олександр Зінченко.
За словами заступника начальника управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА Івана Точеного, на Черкащині, окрім зазначеного підприємства, у промислових масштабах гарбузи вирощують ще два господарства. У Драбові овочі цього року займали площу 20 га, а в Чорнобаївсьокому районі – 12 га.
Як повідомляв сайт vikka.ua, Черкащина намолотила понад півтора мільйона тонн зерна.